Jedna video-igra rešila velike naučne zagonetke
Igrice nisu nužno najveće zlo za omladinu, kao što mnoge starije generacije misle.
Naprotiv, igrice nam mogu pomoći da razvijemo dragocene veštine i steknemo korisna znanja - a čak mogu da pomognu u razvoju nauke.
Ne čudi da se danas igrice za decu koriste kako bi se mladi motivisali na fizičku aktivnost, a takođe se upotrebljavaju u nastavnom programu u više zemalja sveta.
Igrice mogu da pomognu u rešavanju velikih svetskih problema - dokaz za to je priča o igrici Foldit.
Rešenje naučne misterije
Igrači te igrice su 2011. godine rešili molekularnu zagonetku koja je godinama zbunjivala naučnike. Rešenje zagonetke pomoglo je u razvoju masovnih lekova za AIDS i druge bolesti.
Više od jedne decenije, međunarodni tim naučnika pokušavao je da otkrije detaljnu molekularnu strukturu enzima za rezanje proteina iz virusa sličnog AIDS-u koji je čest kod majmuna.
Takvi enzimi, poznati kao retrovirusne proteaze, igraju ključnu ulogu u širenju virusa – pa ako naučnici mogu da otkriju njihovu strukturu, mogli bi da dizajniraju lekove da zaustave virus u njegovom širenju.
Strategija je upoređena sa dizajniranjem ključa koji će odgovarati jednoj od brava "majke prirode".
Problem je u tome što je enzime mnogo teško razbiti. Postoje milioni načina na koje se veze između atoma u molekulima enzima mogu formirati.
Igrica Foldit je pomogla u tome. Igrica je osmišljena tako da igrači mogu da manipulišu virtuelnim molekularnim strukturama. Virtuelni molekuli imaju ista hemijska pravila kao stvarni molekuli.
Zagonetka virusa majmuna bila je jedna od nekoliko nerešenih molekularnih misterija u svetu nauke. Zato su je naučnici postavili u igricu Foldit. Igrači igrice su uspeli da zadatak reše za desetak dana.
Istorija igrice Foldit
Igrica Foldit je kreirana od strane različitih odeljenja i laboratorija Univerziteta u Vašingtonu. Foldit istražuje proces kojim živa bića stvaraju primarnu strukturu proteina.
Određivanje načina na koji se primarna struktura proteina pretvara u funkcionalnu trodimenzionalnu strukturu - odnosno kako se molekul "savija" - je jako teško.
Foldit je pokušaj da se ovaj problem reši. Kako sve više igrača rešava više zagonetki, naučnici mogu da stvore bolje razumevanje ovih struktura proteina i prave nove lekove za unapređenje zdravlja i lečenje bolesti.
Uspeh igrice Foldit dolazi od stalnih povratnih informacija između programera i zajednice i stalnog niza novih zagonetki.
Igrica Foldit i kovid19
Igrica Foldit je bila značajna i tokom pandemije koronavirusa.
Na ćelijskom nivou, proteinske strukture mogu delovati kao ključevi za otvaranje brava koje štite ćelije od oštećenja.
Na primer, koronavirus, koji izaziva kovid19, poznat kao SARS-Cov-2, ima strukturu proteina nalik šiljku koja je posebno dobro oblikovana za otključavanje odbrambenog mehanizma ćelije. Zato virus lako ulazi u ćeliju i preuzima je.
Kada su naučnici mapirali oblik virusa, na igrici Foldit postavljen je izazov za igrače. Imali su zadatak da savijaju virtuelne proteine u oblike koji bi mogli da se zakače za ključ koronavirusa i učine ga bezopasnim za ćeliju.
Hiljade rešenja sa igrice je poslato i ocenjeno tokom tri kruga takmičenja. Naučnici su onda odabrali 99 rešenja, 33 iz svake runde, koji će biti pretvoreni u stvarne proteine za antivirusne lekove protiv kovida19.
Igrači mogu da se takmiče solo za mesto na tabeli ili da rade zajedno sa grupom. Kolegijalna osobina igre je jedna od njenih najjedinstvenijih karakteristika, jer omogućava različitim ljudima da doprinesu važnim naučnim pitanjima.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO: Lansiran šesti probni let Starship-a, bili prisutni i Mask i Tramp
20.11.2024.•
0
Kompanija SpaceX američkog milijardera Ilona Maska lansirala je šesti probni let svemirskog broda Starship iz Teksasa.
Nova internet pretnja: Virus krade lične podatke iz inboxa Gmaila
19.11.2024.•
0
Korisnici servisa "Gmail" pozivaju se na oprez zbog novih napada virusa "Rhadamanthys Stealer" koji stručnjaci za sajber bezbednost nazivaju velikom pretnjom za lične podatke korisnika.
Vrhovno versko telo Pakistana zabranilo korišćenje VPN mreža zbog pornića i terorizma
18.11.2024.•
4
Veće islamske ideologije kao najviše savetodavno telo za verska pitanja u Pakistanu proglasilo je upotrebu virtuelnih privatnih mreža zabranjenim jer su protiv šerijata i nacionalne sigurnosti zemlje
Sprečen pokušaj prevare upotrebom veštačke inteligencije, FBI izdao međunarodno upozorenje
17.11.2024.•
0
Grčka uprava za borbu protiv pranja novca osujetila je pokušaj prevare korišćenjem veštačke inteligencije (AI) vredan 4,5 miliona evra usmeren na američku kliniku.
Novi program Open AI će moći da obavlja zadatke na računaru bez korisnika
17.11.2024.•
1
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI planira da u januaru sledeće godine predstavi novi proizvod nazvan Operator.
YouTube testira novu funkciju: Remiksovanje pesama uz pomoć veštačke inteligencije
14.11.2024.•
0
Američka platforma Jutjub testira funkciju koja će omogućiti korisnicima da remiksuju pesme uz pomoć veštačke inteligencije, prenosi portal Teh kranč.
Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani
13.11.2024.•
0
Kompanija za bezbezdnost na internetu "Sofos" upozorila je korisnike interneta na šest naizgled nekontroverznih reči koje bi mogle da ih skupo koštaju, među njima je i reč mačka.
LG predstavio ekran koji se rasteže i uvrće bez gubitka kvaliteta
13.11.2024.•
2
Kompanija LG Display je razvila ekran za koji tvrdi da je prvi koji može da se rastegne za dodatnih 50 odsto.
Direktor Evropske svemirske agencije: Evropa bi trebalo da se takmiči sa SAD u svemiru
13.11.2024.•
1
Evropa bi trebalo da bude u poziciji da se takmiči sa SAD u svemiru, izjavio je generalni direktor Evropske svemirske agencije (ESA) Jozef Ašbaher.
Mladi iz Generacije Z najčešće preuzimaju aplikacije Temu, Tiktok i Threads
12.11.2024.•
1
Amerikanci iz takozvane Generacije Z stari od 18 do 24 godine su u prvih 10 meseci ove godine najviše preuzimali aplikacije Temu, Tiktok i Threads, pokazalo je istraživanje agencije Appfigures.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
12.11.2024.•
1
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto
12.11.2024.•
0
Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Stručnjaci proveravaju da li bi ogroman asteroid mogao da pogodi Zemlju 2029. godine
10.11.2024.•
1
Postoji mali, ali krajnje zanemaren rizik da bi takozvani "bog haosa", asteroid Apofis mogao da udari našu planetu, i to skorije nego što je očekivano.
Prvi put mozak pacova povezan sa veštačkom inteligencijom: Može da odgovori na bilo koje pitanje
10.11.2024.•
3
Ruski naučnici su prvi na svetu povezali mozak pacova sa veštačkom inteligencijom (AI), koja mu pomaže da daje tačne odgovore na razna pitanja.
VIDEO: Japanci u svemir poslali prvi drveni satelit
06.11.2024.•
0
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru.
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
Komentari 1
NAIVAC
Sta moze da uradi armija inteligentnih glava.
Nadam se da nema igara koje favorizuju zlo i pronalaze nove nacine kako da budu veoma ZLI.
Mada sam siguran da se koriste i za te svrari
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar