
Jedna video-igra rešila velike naučne zagonetke
Igrice nisu nužno najveće zlo za omladinu, kao što mnoge starije generacije misle.
Naprotiv, igrice nam mogu pomoći da razvijemo dragocene veštine i steknemo korisna znanja - a čak mogu da pomognu u razvoju nauke.
Ne čudi da se danas igrice za decu koriste kako bi se mladi motivisali na fizičku aktivnost, a takođe se upotrebljavaju u nastavnom programu u više zemalja sveta.
Igrice mogu da pomognu u rešavanju velikih svetskih problema - dokaz za to je priča o igrici Foldit.
Rešenje naučne misterije
Igrači te igrice su 2011. godine rešili molekularnu zagonetku koja je godinama zbunjivala naučnike. Rešenje zagonetke pomoglo je u razvoju masovnih lekova za AIDS i druge bolesti.
Više od jedne decenije, međunarodni tim naučnika pokušavao je da otkrije detaljnu molekularnu strukturu enzima za rezanje proteina iz virusa sličnog AIDS-u koji je čest kod majmuna.
Takvi enzimi, poznati kao retrovirusne proteaze, igraju ključnu ulogu u širenju virusa – pa ako naučnici mogu da otkriju njihovu strukturu, mogli bi da dizajniraju lekove da zaustave virus u njegovom širenju.
Strategija je upoređena sa dizajniranjem ključa koji će odgovarati jednoj od brava "majke prirode".
Problem je u tome što je enzime mnogo teško razbiti. Postoje milioni načina na koje se veze između atoma u molekulima enzima mogu formirati.
Igrica Foldit je pomogla u tome. Igrica je osmišljena tako da igrači mogu da manipulišu virtuelnim molekularnim strukturama. Virtuelni molekuli imaju ista hemijska pravila kao stvarni molekuli.
Zagonetka virusa majmuna bila je jedna od nekoliko nerešenih molekularnih misterija u svetu nauke. Zato su je naučnici postavili u igricu Foldit. Igrači igrice su uspeli da zadatak reše za desetak dana.
Istorija igrice Foldit
Igrica Foldit je kreirana od strane različitih odeljenja i laboratorija Univerziteta u Vašingtonu. Foldit istražuje proces kojim živa bića stvaraju primarnu strukturu proteina.
Određivanje načina na koji se primarna struktura proteina pretvara u funkcionalnu trodimenzionalnu strukturu - odnosno kako se molekul "savija" - je jako teško.
Foldit je pokušaj da se ovaj problem reši. Kako sve više igrača rešava više zagonetki, naučnici mogu da stvore bolje razumevanje ovih struktura proteina i prave nove lekove za unapređenje zdravlja i lečenje bolesti.
Uspeh igrice Foldit dolazi od stalnih povratnih informacija između programera i zajednice i stalnog niza novih zagonetki.
Igrica Foldit i kovid19
Igrica Foldit je bila značajna i tokom pandemije koronavirusa.
Na ćelijskom nivou, proteinske strukture mogu delovati kao ključevi za otvaranje brava koje štite ćelije od oštećenja.
Na primer, koronavirus, koji izaziva kovid19, poznat kao SARS-Cov-2, ima strukturu proteina nalik šiljku koja je posebno dobro oblikovana za otključavanje odbrambenog mehanizma ćelije. Zato virus lako ulazi u ćeliju i preuzima je.
Kada su naučnici mapirali oblik virusa, na igrici Foldit postavljen je izazov za igrače. Imali su zadatak da savijaju virtuelne proteine u oblike koji bi mogli da se zakače za ključ koronavirusa i učine ga bezopasnim za ćeliju.
Hiljade rešenja sa igrice je poslato i ocenjeno tokom tri kruga takmičenja. Naučnici su onda odabrali 99 rešenja, 33 iz svake runde, koji će biti pretvoreni u stvarne proteine za antivirusne lekove protiv kovida19.
Igrači mogu da se takmiče solo za mesto na tabeli ili da rade zajedno sa grupom. Kolegijalna osobina igre je jedna od njenih najjedinstvenijih karakteristika, jer omogućava različitim ljudima da doprinesu važnim naučnim pitanjima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Instagram omogućio ubrzavanje Reelsa
30.03.2025.•
0
Instagram je pripremio novu nadogradnju za Reels, koja će omogućiti korisnicima da ih brže pregledaju.
Plaćaju 5.000 evra za 10 dana ležanja na vodenom krevetu - da bi pomogli astronautima
30.03.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) pokrenula je jedinstveni istraživački projekat koji nudi 5.000 evra volonterima koji žele da deset dana provedu ležeći na vodenom krevetu.
Bil Gejts: Samo tri zanimanja će preživeti dolazak veštačke inteligencije
30.03.2025.•
2
U slučaju da ste nekako propustili najnovije tehnološke napretke, sveprisutnost veštačke inteligencije (AI) izazvala je određenu dozu zabrinutosti među radnicima.
Otkrivena drevna galaksija nastala ubrzo nakon Velikog praska: Manja, ali znatno starija od naše
27.03.2025.•
0
Naučnici su pomoću teleskopa "Džejms Veb" otkrili drevnu galaksiju koja pruža dokaze da se prelazni period iz "mračnog doba" svemira, nedugo nakon Velikog praska, dogodio ranije nego što se mislilo.
FOTO: Na nebu primećena svetleća spirala - stručnjaci objasnili šta je u pitanju
25.03.2025.•
5
Svetleća spirala pojavila se na noćnom nebu širom Velike Britanije, Irske, ali i Hrvatske, BiH i drugih zemalja.
VIDEO: Pas robot švedske AI kompanije uči i prilagođava se slično ljudima
23.03.2025.•
0
Švedska startap kompanija za AI "IntuiCell" kreirala je psa robota Luna koji ima funkciju digitalnog nervnog sistema sposobnog za učenje i prilagođavanje, sličnog ljudskom i velikom broju životinja.
Sledeće nedelje na nebu: Eksplozija zvezde do koje dolazi jednom u 80 godina
23.03.2025.•
0
Manja zvezda u binarnom zvezdanom sistemu T Corona Borealis (TCrB) sledeće nedelje bi mogla da doživi dugo očekivanu "novu" i da zasija toliko da će biti vidljiva golim okom.
Google predviđa: Veštačka inteligencija će dostići ljudski nivo za pet do deset godina
23.03.2025.•
1
Veštačka inteligencija koja može da parira ljudima u bilo kom zadatku još je daleko, ali samo je pitanje vremena kada će postati stvarnost.
ChatGPT "halucinira": Rekao Norvežaninu da je ubio svoja dva sina i da je osuđen na zatvor
23.03.2025.•
2
Norvežanin Arve Hjalmar Holmen podneo je žalbu nakon što mu je sistem veštačke inteligencije ChatGPT lažno rekao da je ubio svoja dva maloletna sina i da je osuđen na 21 godinu zatvora.
Misteriozna tamna energija "evoluira": Novo razumevanje svemira pred naučnicima?
22.03.2025.•
0
Čini se da se tamna energija, misteriozna sila za koju se smatra da pokreće sve brže širenje univerzuma, vremenom evoluira, piše portal Science Alert.
Kako da otkrijete da li je vaš WhatsApp nalog ukraden: Ovo je osam znakova
21.03.2025.•
1
Kaspersky savetuje šta uraditi u slučaju hakovanja WhatsApp naloga i koji su koraci za njegovo vraćanje i zaštitu.
Sa Google Maps uklonjeno više od 10.000 lažnih profila
20.03.2025.•
0
Kompanija Google saopštila je da je pronašla više hiljada nelegitimnih unosa, uključujući lažne kompanije na svojoj aplikaciji Maps i najavila tužbe protiv onih koji stoje iza tih prevara.
VIDEO: Astronauti koji su devet meseci bili zaglavljeni u svemiru se konačno vratili kući
19.03.2025.•
2
Astronauti NASA astronauti Suni Viliams i Buč Vilmor, koji su privukli međunarodnu pažnju kada je njihov kratki boravak u svemiru prerastao u misiju od devet meseci, konačno su se vratili na Zemlju.
VIDEO: Astronauti koji su bili zaglavljeni na svemirskoj stanici konačno krenuli kući
18.03.2025.•
1
NASA-ini astronauti Bač Vilmor i Sunita Vilijam napustili su Međunarodnu svemirsku stanicu jutros u kapsuli SpaceX, krenuvši na dugoočekivano putovanje nazad na Zemlju nakon devetomesečnog boravka.
Nakon više decenija traganja: Otkriveni dokazi o egzoplanetama koje kruže oko Barnardove zvezde
18.03.2025.•
1
Nakon više decenija traganja, astronomi su otkrili jedan od najjačih dokaza dosad o egzoplanetama koje kruže oko Barnardove zvezde, najbližeg pojedinačnog zvezdanog sistema Zemlji.
Valcer "Na lepom plavom Dunavu" ide u svemir
17.03.2025.•
0
Povodom 200. rođendana Johana Štrausa mlađeg, Bečka turistička organizacija i Evropska svemirska agencija (ESA), kao deo rođendanske proslave, šalju čuveni valcer "Na lepom plavom Dunavu" u svemir.
Lebdeće, meko i beličasto kamenje otkriva prošlost planete Mars
16.03.2025.•
3
Jedinstveni kamen koji leži na površini Marsa čuva tajne o misterioznoj prošlosti Crvene planete.
Kapsula SpaceX stigla na Međunarodnu svemirsku stanicu: Astronauti konačno idu kući
16.03.2025.•
0
Svemirska kapsula SpaceX sa novom ljudskom posadom pristala je na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS).
Saturn zvanično ima 128 novih meseca
16.03.2025.•
0
Ako ste mislili da Saturnovih 148 meseca zvuči impresivno, šta tek reći sada nakon što se taj broj gotovo udvostručio.
"Spejs iks" lansirao raketu: Misija za dva astronauta koja su devet meseci na Međunarodnoj stanici
15.03.2025.•
0
"Spejs Iks" je lansirao raketu sa novom posadom za Međunarodnu svemirsku stanicu, a kapsulom koja stigne do stanice kasnije će se na Zemlju vratiti astronauti Buč Vilmor i Suni Vilijams.
Mask planira da lansira Staršip na Mars krajem 2026: Ljudi na crvenoj planeti kroz pet godina
15.03.2025.•
1
Osnivač SpejsEks-a (SpaceX) Ilon Mask izjavio je da će njegova megaraketa Staršip poleteti na Mars krajem 2026. sa humanoidnim robotom Tesla Optimus.
Komentari 1
NAIVAC
Sta moze da uradi armija inteligentnih glava.
Nadam se da nema igara koje favorizuju zlo i pronalaze nove nacine kako da budu veoma ZLI.
Mada sam siguran da se koriste i za te svrari
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar