VIDEO: U toku meteorska kiša Geminida, pratite nebeski spektakl uživo

Slike meteorske kiše "Geminida" dele se iz čitavog sveta nakon što je dostigla vrhunac u noći između 13. i 14. decembra.
VIDEO: U toku meteorska kiša Geminida, pratite nebeski spektakl uživo
Foto: Pixabay (ilustracija)
Srećni posmatrači neba iz Rusije, Španije, Dubaija, Velike Britanije i Tajlanda uočili su kišu meteora, a neki su videli i do 50 zvezda padalica svakog sata, prenosi "Dejli mejl".
Meteorska kiša "Geminida", poznata je kao najaktivnija u godini, sa 100 do 150 meteora na sat.
Navodi se da su fotografije iz Španije i Mađarske najbolje pokazale o kakvom prirodnom spektaklu je reč.
 
NASA je saopštila da se "Geminidi" mogu videti širom sveta, ali da će najbolji prikaz na nebu biti na severnoj hemisferi.
 
Meteori ostaju aktivni do 17. decembra.
 
"Geminidi" su jedan od najpouzdanijih "velikih" meteorskih rojeva, ali za razliku od većine meteorskih kiša koje prouzrokuju komete, nastala je zahvaljujući asteroidu "3200 Faeton", čiji delovi svake godine sagorevaju u Zemljinoj atmosferi u određeno vreme.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mudri

    15.12.2021 09:48
    Jedino da gledamo na YT, s moje terase se ne vide dva sprata iznad od zagađenja i magle.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.