Otkrivena velika grupa planeta lutalica koje besciljno jure kroz svemir

Međuzvezdani prostor groblje je planeta lutalica koje su izgubile svoju matičnu zvezdu i koje besciljno jure kroz svemir.
Otkrivena velika grupa planeta lutalica koje besciljno jure kroz svemir
Foto: Pixabay (ilustracija)
Iako ih inače nije tako lako uočiti, naučnici su nakon analize na desetine hiljada snimaka Evropske južne opservatorije (ESO) uspeli da u našoj galaksiji pronađu čak 170 potencijalno izgubljenih svetova.
Ako se za veći deo njih potvrdi da se radi o planetama lutalicama, to bi značilo da je Mlečni put pun takvih odbeglih egzoplaneta.
"Moglo bi biti i nekoliko milijardi takvih džinovskih planeta koje besciljno jure Mlečnim putem", rekao je astronom Herv Buoj sa Instituta "Laboratoire d'Astrophysique de Bordeaux" u Francuskoj.
 
Planete lutalice se rađaju u vrtlozimagasa i prašine koji su tipični za stvaranje solarnog sistema, ali neki od tih oblaka na kraju budu suviše mali i ne dođe do nastanka nečega što liči našem Sunčevom sistemu.
 
Za sada nije poznato koliko je tih planeta nastalo bez zvezde, a koliko je izbačeno iz svog gnezda, odnosno iz svog solarnog sistema, piše Science Alert.
 
Teško ih je uočiti
 
Teško ih je uočiti jer ne sjaje žestinom zvezde, a s obzirom na to da samo besciljno jure svemirom, nemaju ni orbite koje se mogu izračunati. Većinu njih primetimo posredno, kao rupice u prostor-vremenu, jer njihova masivna tela nakratko iskrivljuju pozadinu svetlosti neke zvezde.
 
Astronomi su uspeli da pronađu ovako velik broj planeta lutalica vodeći se činjenicom da novonastala tela nastavljaju da zrače toplotom još mnogo miliona godina. Nakon što su analizirali naznake slabe radijacije sa snimaka ESO-ovih snažnih teleskopa, uspeli su da skupe ogroman broj kandidata za izgubljene svetove.
 
Pitanje je da li će se pokazati da su svi ti kandidati zaista planete lutalice. Od 170 njih, moguće je da će samo 70 potpasti u tu kategoriju.
 
Istraživanje pod nazivom "A rich population of free-floating planets in the Upper Scorpius young stellar association" objavljeno je u časopisu "Nature Astronomy".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Сеновић

    23.12.2021 18:26
    Хармонија
    Нема безциљног лутања у свемиру. Све је савршено.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Tiktok prestao sa radom u SAD

Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.