Nestašica čipova nastaviće se i tokom 2022.

Kompanija Dilojt predviđa da će se nestašica mnogih vrsta čipova nastaviti i tokom 2022. ali će biti manje ozbiljna nego tokom većeg dela prošle godine.
Nestašica čipova nastaviće se i tokom 2022.
Foto: Pixabay

To je navedeno u globalnom izveštaju za sektor tehnologije, medija i telekomunikacija te konsultantstke kuće, u kome se ukazuje i da je Wi-Fi 6 tehnologija možda već nadmašila 5G.

Kriza izazvana pandemijom i dalje nas primorava da ubrzano usvajamo tehnologije i da se sve više povezujemo u digitalnom svetu, rekao je partner u Dilojtovom Sektoru za poreski konsalting i regionalni lider za poresku tehnologiju Filip Kovačević i dodao da je potražnja za čipovima ogromna jer je sve više proizvoda digitalno povezano - od brojnih uređaja do pametnih vozila.
Dilojt takođe predviđa da će investicione firme na globalnom nivou uložiti više od šest milijardi dolara u startap kompanije za proizvodnju poluprovodnika u 2022. godini.
 
"To možda jeste samo dva odsto od 300 milijardi američkih dolara koliki je rast ukupnih investicija privatnog kapitala koji se očekuje u 2022. godini, ali je preko tri puta više od iznosa ulaganja svake godine u periodu od 2000. do 2016. godine", navode autori izveštaja.
 
Kada je reč o "borbi" između Wi-Fi 6 i 5G tehnologija, u Dilojtu ukazuju da su u poslednje dve godine mnoge zemlje  usvojile 5G, ali da se  Wi-Fi 6 uređaji mnogo bolje prodaju od 5G uređaja i da će se verovatno taj trend nastaviti i narednih nekoliko godina, a da će se tokom 2022. isporučiti 2,5 milijarde Wi-Fi 6 uređaja prema otprilike 1,5 milijardi 5G uređaja.
 
"Iako su Wi-Fi 6 i 5G ravnopravni u pogledu razvoja rešenja, naše istraživanje pokazuje da su i probna i puna primena Wi-Fi 6 tehnologije već nadmašile primenu 5G tehnologije, a razlog su verovatno troškovi, s obzirom na to da su Wi-Fi 6 uređaji jeftiniji i dostupniji od 5G uređaja i zato što Wi-Fi 6 koristi besplatan, nelicenciran spektar, a 5G uglavnom zahteva da organizacije licenciraju spektar od mrežnih provajdera ili vladinih agencija", rekao je Kovačević.
 
Skrećući pažnju na to da konzole za igre slave 50. rođendan 2022. godine u dobrom zdravlju i sa rekordnim prihodima, kompletnom ponudom uređaja najnovije generacije i snažnim temeljima za dalji rast, Dilojt predviđa da će tržište konzola generisati 81 milijardu američkih dolara u 2022. godini, što je za 10 odsto više u odnosu na 2021. godinu.
 
Očekuju i veliku potražnju za nosivim tehnološkim uređajima u zdravstvu, a predviđaju da će tokom 2022. godine biti isporučeno 320 miliona nosivih uređaja za zdravlje i velnes, dok bi do 2024. godine ta cifra bi mogla da dostigne 440 miliona artikala.
 
"Uzrok tolikom rastu je razvoj brojnih novih proizvoda plasiranih na tržište i toga što se sve više pružalaca zdravstvenih usluga sada lakše odlučuje za upotrebu tih proizvoda", ističe se u Dilojtovom izveštaju.
  • Pera

    11.01.2022 19:32
    @Sava
    A zamisli da nemas struje uopste u stanu/kuci i tako da zivis. Zamisli da bacis mobilni telefon, televizor, racunar, pa onda vozi Juga.
    Ne Ke..j.
  • mike

    11.01.2022 12:30
    Slobodno napiši koja je to firma, a da proizvodi čisto mehaniku bez elektronike. Da nije možda fabrika nakovnja ili konjskih kajasa? Lupetaš tu napamet jer se ne razumeš ni najmanje.
  • Sava

    10.01.2022 20:50
    Bezčipa vozila Yugo Imt
    Zamislite da još rade i proizvode; Imt, Imr, Zastava, Fap...nema čipova, a izvoz bi bio nikad bolji (u Libiji, Siriji, Iraku, i delovima Afrike gore navedena vozila i radne mašine su veoma tražene čak i u lošem stanju. Inače odlično radi naša firma iz Srbije koja proizvodi komplikovane mašine za poljoprivredu (čista mehanika i hidraulika), izvoz im je nikad bolji.Ne smem da napišem koja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija