Astronomi su i pre uočili supermasivne crne rupe koje stvaraju povoljne uslove za rađanje zvezda, ali se do sada smatralo da crne rupe koje se nalaze u patuljastim galaksijama, koje sadrže milijardu zvezda ili manje, onemogućuju njihovo formiranje.
Astrofizičar Zakari Šut sa Državnog univerziteta Montane i njegove kolege posmatrali su crnu rupu u patuljastoj galaksiji Hen 2-10, udaljenu oko 34 miliona svetlosnih godina, i uočili kako izbacuje oblak jonizujućeg gasa koji je dugačak gotovo 500 svetlosnih godina. Ovaj oblak se protezao od galaktičkog centra pa sve do ivice galaksije gde se i formiraju zvezde, piše New Scientist.
Astronome zanimaju patuljaste galaksije poput Hen 2-10 jer bi one mogle ličiti na galaksije iz ranog perioda svemira. U slučaju da se zakoni iza evolucije galaksija nisu promenili, ti podaci bi nam mogli pomoći u razumevanju razvoja galaksija poput našeg Mlečnog puta.
"Svaki put kada uočimo nove interakcije između galaksija i njihovih crnih rupa, posebno u ovakvim patuljastim galaksijama, možemo saznati nešto više o procesima iza nastanka zvezda i formiranja galaksija u ranom svemiru", rekao je Šut.
Patuljaste galaksije obično u svom središtu imaju crnu rupu ili supernovu, ali su toliko mutne da je teško odrediti šta se tačno tamo nalazi. Međutim, naučnici su prilikom proučavanja Hen 2-10 koristili novu metodu visoke razolucije, što može pomoći pri budućem snimanju drugih patuljastih galaksija.
"Ovo je velik korak napred jer možemo sa sigurnošću reći da se radi o crnoj rupi, a ne supernovi", rekla je astrofizičarka Džoana Piotrovska sa Kembridž univerziteta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Mile rent-a mozak
"Savko
Savko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar