Počinje uzgoj svinja-donora za transplantacije srca

Nemački naučnici planiraju da od ove godine kloniraju i potom da uzgajaju genetski modifikovane svinje koje će poslužiti kao donori srca za ljude.
Počinje uzgoj svinja-donora za transplantacije srca
Foto: Pixabay
Naučnik Ekard Volf sa Univerziteta "Ludvig-Maksimilijans" u Minhenu rekao je da je cilj njegovog tima da dobijaju novu vrstu, modifikovanu od soja sa ostrva Oklend, koja bi trebalo da bude spremna za probe transplantacija do 2025. godine.
Tim sa medicinskog Univerziteta u Merilendu izvršio je tokom prošlog meseca transplantaciju srca svinje sa deset izmena  smrtno obolelom čoveku. Njegovi lekari navode da on dobro reaguje mada postoje rizici od infekcije, odbacivanja organa ili visokog krvnog pritiska.
"Naš koncept je da se radi sa jednostavnijim modelom sa pet genetskih izmena", naglasio je Volf, čiji je rad pokrenuo žestoku diskusiju u Nemačkoj koja ima stopu donacije organa među najnižim u svetu i snažan pokret za zaštitu prava životinja.
 
Volf proteklih 20 godina radi na istraživanju transplantacije sa životinje na čoveka i ističe da njegov tim i dalje ima nedovoljno razvijenu tehnologiju kloniranja da bi se samo stvarale "osnivačke životinje" od kojih bi se kasnije uzgajale genetički identične generacije.
 
On je istakao da bi prva slična generacija trebalo da bude uzgojena ove godine i da će njihova srca biti testirana kod babuna pre nego što tim zatraži odobrenje za klinička testiranja na ljudima za dve do tri godine.
 
Prema podacima Fondacije za transplantaciju organa, u Nemačkoj ima oko 8.500 ljudi koji čekaju organe, a koji nemaju druge mogućnosti lečenja obolenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Brunova mama

    06.02.2022 18:00
    UŽASNO. Jadne životinje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija