Otkrivena nova vrsta zvezda

Stručnjaci smatraju da novootkrivene zvezde imaju površinu prekrivenu ugljenikom i kiseonikom, što implicira da i dalje sagorevaju helijum.
Otkrivena nova vrsta zvezda
Foto: Pixabay
Kosmički fenomen je pokriven zapravo nusproizvodom helijuma koji sagoreva i verovatno je rezultat spajanja zvezda.
Uobičajene zvezde imaju površinu koja se sastoji od vodonika i helijuma, ali one koje su otkrili profesor Klaus Verner i drugi nemački astronomi na Univerzitetu u Tibingenu, imaju površinu prekrivenu ugljenikom i kiseonikom - pepelom od sagorevanja helijuma.
"Nove zvezde" takođe imaju drugačije parametre poput temperature i poluprečnika, koji ukazuju na to da je kod njih i dalje prisutno sagorevanje helijuma u jezgrima.
 
"Verujemo da su se zvezde koje su otkrile naše nemačke kolege možda formirale u veoma retkoj vrsti spajanja dve zvezde - belih patuljaka", rekao je dr Miler Bertolami sa Instituta za astrofiziku La Plate, vodeći autor rada koji bi mogao da objasni njihovu reakciju.
 
Beli patuljci su ostaci većih zvezda koje su potrošile svoje nuklearno gorivo i veoma su mali i gusti. Kada su ovi patuljci u bliskim binarnim sistemima, zbog gravitacionih talasa, mogu se povremeno spojiti.
 
"Obično spajanja belih patuljaka ne dovode do formiranja zvezda obogaćenih ugljenikom i kiseonikom. Ali verujemo da, za binarne sisteme formirane sa vrlo specifičnim masama, beli patuljak bogat ugljenikom i kiseonikom može biti drugačiji, i završiti bogat helijumom, što dovodi do formiranja ovih zvezda", objasnio je dr Bertolami.
 
Nijedan trenutni model poznatih zvezda ne može u potpunosti da objasni novootkrivene zvezde. Potrebno je više modela da se proceni i definitivno utvrdi da li se opisana spajanja zaista mogu desiti.
 
"Obično očekujemo da zvezde sa ovim površinskim sastavima već završe sa sagorevanjem helijuma u svojim jezgrama i da budu na putu da postanu beli patuljci. Ove nove zvezde predstavljaju ozbiljan izazov za naše razumevanje evolucije zvezda", objasnio je profesor Verner.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mrva

    23.02.2022 08:25
    za to vreme, na jednom zrncetu prasine koje pluta svemirom, tamo neka vrsta zvana ljudi medjusobno se grize i misle da su mnogo bitni

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.