Do kraja aprila, svakog jutra pre svitanja na jugoistočnom delu neba moći će da se vidi pravi nebeski spektakl - relativno retko poravnjanje Jupitera, Venere, Marsa i Saturna.
Foto: Pixabay
Njima će se zatim pridružiti i Mesec.
Videti planete Sunčevog sistema poređane u pravoj liniji jedno je od mnogih doživljaja koji izazivaju oduševljenje kada se radi o posmatranju zvezda, a do kraja aprila ćemo imati priliku da to vidimo svojim očima.
Od sredine meseca, kada se posmatra sa severne hemisfere, pred zoru mogu da se vide Saturn, Mars, Venera i Jupiter, svi poređani u skoro savršenom planetarnom poravnanju.
Poravnanje je počelo da se formira oko 17. aprila, ali je bilo najvidljivije ujutru 20. aprila.
Na horizontu, pod uslovom da su uslovi za posmatranje dobri, trebalo bi da se vide sve četiri planete poređane u nebeskom redu, iako bi, kao što su neki istakli, Jupiterova blizina horizontu mogla da otežava uočavanje.
Kao što strastveni posmatrači zvezda verovatno već znaju, Saturn, Mars i Venera su zapravo počeli da se "okupljaju" još od kraja marta, ali se Jupiter pridružio zabavi tek sredinom aprila.
Oko 23. aprila - poravnanje bi trebalo da postane još spektakularnije, jer će im se sa desne strane pridružiti Mesec koji je nedavno bio pun, a sada je u opadanju.
Sunčev sistem je efektivno ravan, pri čemu svaka planeta kruži oko Sunca unutar iste ravni, tako da je svako uočeno poravnanje samo trik perspektive, u zavisnosti od toga gde i kada se nalazite.
Ipak, planetarna poravnanja su neverovatna stvar za posmatranje, i ne dešavaju se često - barem ne sa poravnanjima koja uključuju toliko planeta kao što je ovo.
Ipak, ovomesečno usklađivanje, iako retko samo po sebi, zapravo je samo uvertira za još neverovatniji događaj koji će se dogoditi u junu ove godine.
Tog 24. juna sve ostale planete Sunčevog sistema - Merkur, Venera, Mars, Jupiter, Saturn, Neptun i Uran - udružiće se u još veće planetarno poravnanje, iako će nam za to posmatranje verovatno biti potreban dvogled ili teleskop, kako bismo videli Neptun i Uran. Poravnanje će se takođe protezati preko većeg dela neba, što će otežati razaznavanje ili fotografisanje.
Uprkos ovim izazovima, velika planetarna poravnanja poput ovog, vidljiva ljudskom oku, veoma su retka i dogodila su se samo tri puta od 2005. godine, tako da zaljubljenici u astronomske pojave sigurno ne žele ovo da propuste.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
E nekad su gradjani novog sada mogli da posmatraju ovakve pojave (teleskopom) na Petrovaradinskoj tvrdjavi uz clanove Astronomskog Drustva Novi Sad.
A sad .... kako drzava seje tako ce i da zanje ....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Novootkrivena mlada zvezda "FU Orionis" udaljena je oko 1.360 svetlosnih godina od Zemlje i tri puta je toplija od površine Sunca, pokazuju podaci sa teleskopa "Habl".
Predstavnici platforme TikTok su pred Evropskim parlamentom odgovarali na pitanja u vezi navoda da je ta društvena mreža promovisala politički sadržaj u Rumuniji.
Analizom atmosfere Venere otkriveno je da na toj planeti nikada nije bilo uslova za razvoj života kakav postoji na Zemlji, zaključak je tima naučnika koji predvodi Tereza Konstantinu sa Kembridža.
Komentari 1
Konopcevic Spago
A sad .... kako drzava seje tako ce i da zanje ....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar