Internet je promenio naše navike i promenio nam ponašanje tako da toga, uglavnom, nismo ni svesni. Na primer, mnogi ukazuju na to da tekstove više ne čitamo "vertikalno", odnosno ne udubljujemo se u njih. Umesto toga, čitamo ih "horizontalno" - skačemo sa linka na linka, iz taba u tab, i pre nego što dovršimo sa čitanjem prvobitno započetog.
Ali to nije sve. Sami algoritmi društvenih mreža dizajnirani su tako da vam odvlače pažnju i da upadnete u beskonačno "skrolovanje". Mnoge su se svesno odlučile da objave više ne prikazuju hronološki, kako ne biste primetili da ste nešto već videli i zabavu potražili na nekom drugom mestu.
Algoritam je promenjen tako da vas zatrpava svim i svačim, pa i video snimcima iz grupa čiji niste član i stranica koje niste lajkovali, samo zato što "digitalno božanstvo" smatra da su vam kineski humoristični snimci smešni. A nisu.
Profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, na Odseku sociologije, Zorica Kuburić objašnjava da savremene tehnologije karakterišu i dobro i loše, a svaki pojedinac treba da pazi ka kakvim sadržajima usmerava svoju pažnju.
"U slučaju intenzivnog korišćenja tehnologije i nedostatka mere, posebno kod dece koja inače imaju kraću pažnju, to može da utiče na smanjenje koncentracije. Deca se udube, zaborave na vreme, zaborave na meru, i onda u tom preterivanju oni oštećuju svoj nervni sistem. Jako je važno naučiti meru. Kao i sa alkoholom, ako je već to društveno dozvoljeno, primereno slavljima, životu, onaj ko nema meru - taj nastrada. Savremene tehnologije su nova vrsta iskušenja koje traži zdrav razum i prilagođavanje", kaže Zorica Kuburić.
Digitalni napredak može biti i pozitivan, ali i veoma negativan pogotovo za decu koja još uvek nemaju potpuno razvijenu samokontrolu prilikom korišćenja pametnih uređaja.
Psihološkinja i psihoterapeutkinja Valentina Stamena ističe za Radio 021 da nove tehnologije imaju najveći uticaj na pažnju kod najmlađe populacije.
"Problem je ako se sa upotrebom pametnih telefona počinje veoma rano, u ranom uzrastu. To sve ne mora da bude problem ukoliko je umereno i kontrolisano, osim toga roditelji mnogo komuniciraju i razgovaraju sa svojom decom, ukoliko imaju dobar kontakt", govori Valentina Stamena.
Studentkinja Ana iskoristila je mogućnost stručne pomoći psihologa zbog neumerenog korišćenja mobilnih telefona.
"Mislim da nove tehnologije mnogo utiču na pažnju i fokus kod ljudi. Ja sam bila slučaj kojoj su nove tehnologije, pogotovo instagram dosta odvlačio pažnju od drugih stvari u životu. Bila sam u kući za kompjuterom i telefonom i nisam imala društveni život pa sam iz tog razloga morala da idem kod psihologa. Nisam uspela sama sa time da se izborim. Mislim da ljudi treba više da provode vreme napolju i u prirodi, a što manje za telefonom", zaključuje Ana.
Učestala distrakcija usled preterane upotrebe digitalne tehnologije može ugroziti mentalnu snagu, poslovni status, društvenost i napredovanje u svim sferama života. Rizik od gubitka pažnje i koncentracije je povećan u modernom društvu i zbog toga je neophodno bezbedno koristiti savremene uređaje.
Tekst je nastao u okviru praktične nastave koju studenti Odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu pohađaju na Radiju 021.
Komentari 3
Omg
Z13
/
sami ste ih trazili, setite se
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar