Institut Torlak nosilac RNK tehnologije u Srbiji

Svetska zdravstvena organizacija odlučila je da će Institut Torlak biti nosilac inovativne RNK tehnologije u Srbiji za proizvodnju vakcina, objavio je šef Kancelarije SZO u Srbiji Fabio Skano.
Institut Torlak nosilac RNK tehnologije u Srbiji
Foto: 021.rs
On je podsetio da je, nakon zanimanja Vlade Srbije za usvajanje nove RNK tehnologije, u februaru objavljeno da je Srbija među nekoliko zemalja za koje se pokazalo da imaju kapacitete da tu tehnologiju primene.
"Sada možemo da objavimo da će Institut Torlak biti nosilac te inovativne tehnologije. To je srednjoročna do dugoročna investicija u inovacije, istraživanje i razvoj za izradu budućih potencijalnih lekova i vakcina ne samo protiv kovida, već i za druge patogene, a moguće da će jednog dana biti razvijen lek i protiv raka i drugih bolesti", rekao je Skano.
On je dodao da ta investicija nije samo za Srbiju, već i za druge zemlje koje će od toga imati koristi.
 
Skano je, takođe, rekao da se, paralelno sa tim, u Srbiji u ovom trenutku nalazi misija SZO čiji je cilj da se ojačaju kapaciteti nacionalnih regulatornih tela u pogledu praćenja kvaliteta vakcina i drugih zdravstvenih mogućnosti.
 
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Predrag Sazdanović rekao je da je to veliki početak novog Instituta Torlak koji će biti rame uz rame sa svim svetskim institutima, ne samo po pitanju vakcina koje se tiču zaraznih bolesti, nego i vakcina koje će lečiti mnoge druge bolesti, pre svega onkološke.
 
"Tehnologija koja će biti transferisana u Torlak predstavlja kvantni skok u tehnologiji zdravstva. Pored najbogatijih zemalja iz grupe G17, još samo 15 država na svetu ima takvu tehnologiju, a među njima je Srbija. Na to moramo da budemo ponosni", poručio je Sazdanović.
 
Specijalni savetnik direktora SZO za Evropu Kornelijus Piter de Jongeret rekao je da je u proteklom periodu kovid-19 uzrokovao mnoge patnje, ali da nam je i doneo novu tehnologiju sa RNK mesendžerom.
 
"To je razvilo novu vakcinu koja nije samo za kovid, već daje platformu za budućnost da se razvije u drugim vakcinama i lekovima. SZO smatra da je izuzetno važno da se ta tehnologija deli sa što više zemalja. Razvoj te tehnologije predstavlja revoluciju u medicini i sve više ćemo pratiti njen razvoj u budućnosti", poručio je De Jongeret.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Drax

    09.05.2022 09:17
    Direktor
    da ne pitamo koje ?
  • bora

    09.05.2022 07:34
    otvoreno
    Ja cu ti kazati otvoreno.Novica Milosavljevic Kadar G17
    unistava Torlak(koji je imao trovalentnu deciju vakcinu)
    izvozio je u svet.Prelazi u konkurentnu Svajcarsku firmu
    gde je i sada.U medjuvremenu kadar se osipa odlaskom
    u inostrnstvo ili penziju.
  • salajka

    08.05.2022 00:29
    Samo da nam taj kvantni skok ne ode u drugom pravcu. Nova tehnologija i pracenje kvaliteta vakcina, sto ne kazu otvoreno, ekperiment in vivo. Drugo,Vucic je najavio izgradnju jedan od tri najveca onkoloska centra u Evropi, u zemlji od 7 milona stanovnika !?! Prst na celo !!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.