Na njihovo veliko iznenađenje, seme je niknulo posle dva dana.
"Ne mogu vam reći koliko smo bili zapanjeni. Svaka biljka - bilo u lunarnom uzorku ili u kontroli - izgledala je isto do otprilike šestog dana", rekla je Ana-Lisa Pol, profesorka sa Univerziteta Florida.
Nakon toga su se pojavile razlike. Biljke uzgajane na mesečevoj "zemlji" počele su da pokazuju stres, razvijale su se sporije i na kraju su zakržljale. Ipak, naučnici ovo smatraju izuzetno velikim iskorakom.
"Ovo istraživanje je ključno za dugoročne ciljeve istraživanja agencije NASA jer ćemo morati da koristimo resurse pronađene na Mesecu i Marsu da bismo razvili izvore hrane za buduće astronaute koji žive i rade u dubokom svemiru", rekao je šef NASA Bil Nelson.
Ovo istraživanje takođe bi mogao pomoći u razumevanju kako biljke mogu da pretrpe stresne uslove u oblastima gde je tlo manje plodno na Zemlji.
Izazov za istraživače je činjenica da jednostavno nema mnogo lunarnog tla sa kojim bi se moglo eksperimentisati. Tokom trogodišnjeg perioda od 1969. godine, astronauti su vratili 382 kgilograma lunarnog kamenja, uzoraka jezgra, šljunka, peska i prašine sa površine Meseca.
Timu Univerziteta Floride dat je samo 1 gram zemlje po biljci za eksperiment iz uzoraka koji su decenijama držani zaključani.
NASA planira da pošelje astronaute na Mesec prvi put od 1972. godine u misiji koja je zakazana za 2025. godinu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
NN
Kako da ne
"A purported moon rock given to the Dutch government to commemorate the first manned lunar landing in 1969 has turned out to be only a chunk of petrified wood. The Dutch national museum says one of its prized possessions, a rock supposedly brought back from the moon by U.S. astronauts, is just a piece of petrified wood.
28 Aug 2009"
Izvor: cbc.ca (i mnoštvo drugih)
Kako da ne
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar