"Svakodnevno distanciranje": Društvene mreže čine ljude zaboravnima, ne sećaju se šta su čitali?

Društvene mreže sve više čini ljude zaboravnim, pa se tako mnogi i ne sećaju šta su čitali, ni šta su radili, a taj osećaj kasnije se širi i na život van interneta, upozoravaju naučnici.
 "Svakodnevno distanciranje": Društvene mreže čine ljude zaboravnima, ne sećaju se šta su čitali?
Foto: Pixabay
Ovu pojavu zaboravljanja banalih stvari poput one šta je pročitano, da li su vrata stana ostala zaključana i slično, nauka naziva "svakodnevno distanciranje".
Univerzitet Vašington sproveo je studiju u nameri da utvrdi koliko se često ljudi isključe kad koriste društvene mreže.
Stručnjaci su osmislili aplikaciju koja je pratila aktivnost aktera studije kada su koristili Tviter tokom jednog meseca.
 
U nepravilnim intervalima, aplikacija bi pitala učesnike studije sećaju li se šta su upravo pročitali.
 
Tokom trajanja studije, 42 odsto ispitanika bar jednom je odgovorilo da se ne sećaju pročitanog, kao i da ne obraćaju pažnju na to šta rade. Takođe, 16 odsto aktera studije izjavilo je da su se sasvim isključili tokom korišćenja društvene mreže, prenose naučni portali.
 
Aplikacije, odnosno prozorčići, koje su ih pitale sećaju li se šta su pročitali, zapravo su ih naterale da vrate fokus na ono šta rade. Društvene mreže dizajnirane su kako bi podstakle ljude da nastave sa pregledanjem sadržaja.
 
Kad su u "stanju distanciranja", korisnici imaju smanjen osećaj uključenosti, što ih čini ranjivijim i tera da gube osećaj za vreme, upozoravaju naučnici.
 
Naučnici ističu da bi društvene mreže trebalo da osmisle i kraj nekog sadržaja, kako bi pomogle korisnicima da bolje upravljaju svojom pažnjom i vremenom.
  • Zemlja čudesa

    05.06.2022 10:35
    logično
    Normalno je da se ništa ne pamti, mozak tako funkcioniše. U moru besmislenih i beskorisnih informacija on jednostavno neće da "pliva" i okreće se korisnijim funkcijama podsvesnog razmišljašnja. Takav je mehanizam. Budite iskreni i priznajte kada ste zadnji put pročitali nešto zaista korisno i važno za vas lično na tviteru, fb ili negde slično.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija