Tetris je prodat u više od 170 miliona kopija na gotovo svakoj platformi za igre i računare. Prema nekim listama, samo Minecraft, koji se i stalno razvija, prodao je više.
Naravno, ne može se govoriti o zaostavštini Tetrisa, a da ne pomenete Nintendo Game Boy konzolu, koja je jedna od najpoznatijih na svetu. Tehnički, Tetris je postojao pet godina pre nego što je upakovan u svaki prodati Game Boy - ali ogromna popularnost konzole označila je da je igra postala senzacija skoro preko noći.
Tetris je vrsta igre koju možete igrati satima, ali ne gubi na svom šarmu i ako igrate samo 10 minuta. U Tetrisu se takmičite protiv sebe, pokušavajući da očistite više linija ili da postignete bolji rezultat nego do tada. Ta formula je bila primamljiva i deci i odraslima.
Henk Rodžers, koji sada vodi kompaniju Tetris i prvi je otkrio igru na CES-u 1988. godine, jasno je opisao sve kada je Nintendo predstavio svoju ideju da lansira Game Boy sa Tetrisom:
"Ako želite da prodate Game Boy malim dečacima, onda na njega spakujte Mario. Ali ako želite da prodate Game Boy svima, onda na njega spakujte Tetris".
Tetris je možda svoj legendarni status velikim delom postigao zahvaljujući Game Boy uređaju, ali igra je bila dostupna na računarima i na arkadnim uređajima godinama pre nego što je Game Boy uopšte postojao.
Tetris je kreirao ruski kompjuterski inženjer Aleksej Pajitnov, sa svojim prijateljima Dmitrijem Pavlovskim i Vadimom Gerasimovim. Objavljena je 6. juna 1984. godine, a na kraju je postala i prva kompjuterska igra iz Rusije koja je objavljena na Zapadu, 1986.
Koncept igre čini samo sedam različitih tetrimina, koji padaju sa vrha ekrana na dno sve većom brzinom. Mogu se rotirati i potrebno ih je rasporediti u kompletne linije, inače će se nagomilati na vrhu ekrana, čime se igra završava.
Pajitnov je za Digital Trends 2015. rekao da je napravio igru za samo šest nedelja. Ali to je bilo dovoljno da bezbroj revizija i ažuriranja igre zavladaju bilo kojim uređajem sa ekranom u poslednjih 38 godina. Tokom poslednjih nekoliko godina viđali smo i brojna oživljavanja i revizije Tetrisa, među kojima su mnoga u modernom ruhu.
Trideset osam godina kasnije, očigledno je da još uvek postoji glad za Tetrisom, a posebno jer su pametni telefoni omogućili igranje popularnog naslova u pokretu. Malo je verovatno da će iko imati otpornost koju ima Tetris.
Kao što je Rodžers rekao još 2015. godine: "Ako ekran ima dovoljno tačaka da ga prikaže, Tetris će biti na njemu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Алекс Пажитновић
Miloš_NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar