Sada smo, zahvaljujući napretku nauke, bliže nego ikad da roboti izgledaju poput ljudi.
Naime, stručnjaci su razvili kožu za mehanička tela od ljudskih ćelija. Mada izgleda pomalo ljigavo, takva koža je vodootporna, može da se regeneriše i ima teksturu poput naše.
"Mislim da je živa koža savršeno rešenje da se robotima podari izgled i dodir živih bića jer je to potpuno isti materijal koji prekriva naša tela", rekao je inženjer Šoji Takeuči sa Univerziteta Tokio.
Stručnjaci su uspešno obložili trozglobni, funkcionalni prst robota prototipom kože uzgojene u laboratoriji.
"Prst izgleda vlažno. Budući da ga pokreće električni motor, zanimljivo je čuti mehaničke zvukove u prstu koji izgleda baš kao pravi", kazao je Takeuči, a prenosi Science Alert.
Naučnici su i ranije pokušali da na robote stave pravu kožu, ali su nailazili na probleme. Zbog toga su japanski stručnjaci pokušali s drugim pristupom – stvaranjem kože koja se sama oblikuje na uređaju.
"Teško je seći, zalepiti ili zašiti ekvivalent kože bez oštećenja mekog, krhkog tkiva. Umesto toga, umočili smo robotsku strukturu u rastvor kolagena i ćelija dermalnih fibroblasta, najuobičajenije ćelije vezivnog tkiva kože", objašnjavaju naučnici u studiji.
Zatim su ovaj temeljni sloj obložili epidermalnim ćelijama, glavnom komponentom našeg spoljašnjeg sloja kože. Bez ovog dodatnog sloja, tkivo ne bi bilo vodootporno.
Mada je ovaj pomalo ljigavi materijal mogao podneti ponavljano rastezanje i skupljanje pokreta robotskih prstiju, ipak je mnogo slabiji od ljudske kože. Naučnici smatraju da to mogu popraviti većom koncentracijom kolagena u početnom ratsvoru, kao i dužem vremenu sazrevanja ćelija.
Zanimljivo je da se ova veštačka koža može izlečiti i zavojem od kolagena, koji ćelije uzimaju i integrišu u svoj sistem kako bi popravile oštećenja.
Iako se radi o neverovatnim rezultatima, tkivo uzgojeno u laboratoriji još je vrlo ograničeno. Ne može dugo da opstane van hranjivog rastvora jer, baš kao i naša koža, zahteva konstantno snabdevanje vodom kako se ne bi osušila.
"U budućim istraživanjima trebalo bi da postavimo kanale unutar i ispod dermisa koji oponašaju krvne sudove kako bi tkivo snabdeli vodom, ali i da integrišemo znojne žlezde u ekvivalent kože", napisali su naučnici i predložili dodavanje "živaca" i senzora kako bi ova veštačka koža mogla da ima više funkcija, baš kao i naša.
"Iznenađeni smo koliko se dobro tkivo prilagodilo površini robota. Ipak, ovo istraživanje je tek prvi korak u stvaranju robota koji su u potpunosti prekrivenih živom kožom", rekao je Takeuči.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Sta se mi cudimo, i mi smo roboti neke mnogo naprednije civilizacije, koja nas je napravila i, u vidu eksperimenta, pustila nas da se postepeno razvijamo na zemlji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Komentari 1
Dragana N
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar