Sada smo, zahvaljujući napretku nauke, bliže nego ikad da roboti izgledaju poput ljudi.
Naime, stručnjaci su razvili kožu za mehanička tela od ljudskih ćelija. Mada izgleda pomalo ljigavo, takva koža je vodootporna, može da se regeneriše i ima teksturu poput naše.
"Mislim da je živa koža savršeno rešenje da se robotima podari izgled i dodir živih bića jer je to potpuno isti materijal koji prekriva naša tela", rekao je inženjer Šoji Takeuči sa Univerziteta Tokio.
Stručnjaci su uspešno obložili trozglobni, funkcionalni prst robota prototipom kože uzgojene u laboratoriji.
"Prst izgleda vlažno. Budući da ga pokreće električni motor, zanimljivo je čuti mehaničke zvukove u prstu koji izgleda baš kao pravi", kazao je Takeuči, a prenosi Science Alert.
Naučnici su i ranije pokušali da na robote stave pravu kožu, ali su nailazili na probleme. Zbog toga su japanski stručnjaci pokušali s drugim pristupom – stvaranjem kože koja se sama oblikuje na uređaju.
"Teško je seći, zalepiti ili zašiti ekvivalent kože bez oštećenja mekog, krhkog tkiva. Umesto toga, umočili smo robotsku strukturu u rastvor kolagena i ćelija dermalnih fibroblasta, najuobičajenije ćelije vezivnog tkiva kože", objašnjavaju naučnici u studiji.
Zatim su ovaj temeljni sloj obložili epidermalnim ćelijama, glavnom komponentom našeg spoljašnjeg sloja kože. Bez ovog dodatnog sloja, tkivo ne bi bilo vodootporno.
Mada je ovaj pomalo ljigavi materijal mogao podneti ponavljano rastezanje i skupljanje pokreta robotskih prstiju, ipak je mnogo slabiji od ljudske kože. Naučnici smatraju da to mogu popraviti većom koncentracijom kolagena u početnom ratsvoru, kao i dužem vremenu sazrevanja ćelija.
Zanimljivo je da se ova veštačka koža može izlečiti i zavojem od kolagena, koji ćelije uzimaju i integrišu u svoj sistem kako bi popravile oštećenja.
Iako se radi o neverovatnim rezultatima, tkivo uzgojeno u laboratoriji još je vrlo ograničeno. Ne može dugo da opstane van hranjivog rastvora jer, baš kao i naša koža, zahteva konstantno snabdevanje vodom kako se ne bi osušila.
"U budućim istraživanjima trebalo bi da postavimo kanale unutar i ispod dermisa koji oponašaju krvne sudove kako bi tkivo snabdeli vodom, ali i da integrišemo znojne žlezde u ekvivalent kože", napisali su naučnici i predložili dodavanje "živaca" i senzora kako bi ova veštačka koža mogla da ima više funkcija, baš kao i naša.
"Iznenađeni smo koliko se dobro tkivo prilagodilo površini robota. Ipak, ovo istraživanje je tek prvi korak u stvaranju robota koji su u potpunosti prekrivenih živom kožom", rekao je Takeuči.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Sta se mi cudimo, i mi smo roboti neke mnogo naprednije civilizacije, koja nas je napravila i, u vidu eksperimenta, pustila nas da se postepeno razvijamo na zemlji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Svemirska kapsula Crew Dragon, u vlasništvu kompanije SpaceX Ilona Maska, danas je lansirana u Zemljinu orbitu, gde će izvesti putovanje od jednog pola do drugog, što nikada ranije nije izvedeno.
Raketa za testiranje, koja je imala za cilj da se pokrenu satelitska lansiranja iz Evrope, srušila se juče na tlo i eksplodirala 40 sekundi nakon poletanja iz Norveškog svemirskog centra.
Evropska svemirska agencija (ESA) pokrenula je jedinstveni istraživački projekat koji nudi 5.000 evra volonterima koji žele da deset dana provedu ležeći na vodenom krevetu.
U slučaju da ste nekako propustili najnovije tehnološke napretke, sveprisutnost veštačke inteligencije (AI) izazvala je određenu dozu zabrinutosti među radnicima.
Naučnici su pomoću teleskopa "Džejms Veb" otkrili drevnu galaksiju koja pruža dokaze da se prelazni period iz "mračnog doba" svemira, nedugo nakon Velikog praska, dogodio ranije nego što se mislilo.
Švedska startap kompanija za AI "IntuiCell" kreirala je psa robota Luna koji ima funkciju digitalnog nervnog sistema sposobnog za učenje i prilagođavanje, sličnog ljudskom i velikom broju životinja.
Manja zvezda u binarnom zvezdanom sistemu T Corona Borealis (TCrB) sledeće nedelje bi mogla da doživi dugo očekivanu "novu" i da zasija toliko da će biti vidljiva golim okom.
Norvežanin Arve Hjalmar Holmen podneo je žalbu nakon što mu je sistem veštačke inteligencije ChatGPT lažno rekao da je ubio svoja dva maloletna sina i da je osuđen na 21 godinu zatvora.
Čini se da se tamna energija, misteriozna sila za koju se smatra da pokreće sve brže širenje univerzuma, vremenom evoluira, piše portal Science Alert.
Kompanija Google saopštila je da je pronašla više hiljada nelegitimnih unosa, uključujući lažne kompanije na svojoj aplikaciji Maps i najavila tužbe protiv onih koji stoje iza tih prevara.
Astronauti NASA astronauti Suni Viliams i Buč Vilmor, koji su privukli međunarodnu pažnju kada je njihov kratki boravak u svemiru prerastao u misiju od devet meseci, konačno su se vratili na Zemlju.
NASA-ini astronauti Bač Vilmor i Sunita Vilijam napustili su Međunarodnu svemirsku stanicu jutros u kapsuli SpaceX, krenuvši na dugoočekivano putovanje nazad na Zemlju nakon devetomesečnog boravka.
Nakon više decenija traganja, astronomi su otkrili jedan od najjačih dokaza dosad o egzoplanetama koje kruže oko Barnardove zvezde, najbližeg pojedinačnog zvezdanog sistema Zemlji.
Komentari 1
Dragana N
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar