Sada smo, zahvaljujući napretku nauke, bliže nego ikad da roboti izgledaju poput ljudi.
Naime, stručnjaci su razvili kožu za mehanička tela od ljudskih ćelija. Mada izgleda pomalo ljigavo, takva koža je vodootporna, može da se regeneriše i ima teksturu poput naše.
"Mislim da je živa koža savršeno rešenje da se robotima podari izgled i dodir živih bića jer je to potpuno isti materijal koji prekriva naša tela", rekao je inženjer Šoji Takeuči sa Univerziteta Tokio.
Stručnjaci su uspešno obložili trozglobni, funkcionalni prst robota prototipom kože uzgojene u laboratoriji.
"Prst izgleda vlažno. Budući da ga pokreće električni motor, zanimljivo je čuti mehaničke zvukove u prstu koji izgleda baš kao pravi", kazao je Takeuči, a prenosi Science Alert.
Naučnici su i ranije pokušali da na robote stave pravu kožu, ali su nailazili na probleme. Zbog toga su japanski stručnjaci pokušali s drugim pristupom – stvaranjem kože koja se sama oblikuje na uređaju.
"Teško je seći, zalepiti ili zašiti ekvivalent kože bez oštećenja mekog, krhkog tkiva. Umesto toga, umočili smo robotsku strukturu u rastvor kolagena i ćelija dermalnih fibroblasta, najuobičajenije ćelije vezivnog tkiva kože", objašnjavaju naučnici u studiji.
Zatim su ovaj temeljni sloj obložili epidermalnim ćelijama, glavnom komponentom našeg spoljašnjeg sloja kože. Bez ovog dodatnog sloja, tkivo ne bi bilo vodootporno.
Mada je ovaj pomalo ljigavi materijal mogao podneti ponavljano rastezanje i skupljanje pokreta robotskih prstiju, ipak je mnogo slabiji od ljudske kože. Naučnici smatraju da to mogu popraviti većom koncentracijom kolagena u početnom ratsvoru, kao i dužem vremenu sazrevanja ćelija.
Zanimljivo je da se ova veštačka koža može izlečiti i zavojem od kolagena, koji ćelije uzimaju i integrišu u svoj sistem kako bi popravile oštećenja.
Iako se radi o neverovatnim rezultatima, tkivo uzgojeno u laboratoriji još je vrlo ograničeno. Ne može dugo da opstane van hranjivog rastvora jer, baš kao i naša koža, zahteva konstantno snabdevanje vodom kako se ne bi osušila.
"U budućim istraživanjima trebalo bi da postavimo kanale unutar i ispod dermisa koji oponašaju krvne sudove kako bi tkivo snabdeli vodom, ali i da integrišemo znojne žlezde u ekvivalent kože", napisali su naučnici i predložili dodavanje "živaca" i senzora kako bi ova veštačka koža mogla da ima više funkcija, baš kao i naša.
"Iznenađeni smo koliko se dobro tkivo prilagodilo površini robota. Ipak, ovo istraživanje je tek prvi korak u stvaranju robota koji su u potpunosti prekrivenih živom kožom", rekao je Takeuči.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Sta se mi cudimo, i mi smo roboti neke mnogo naprednije civilizacije, koja nas je napravila i, u vidu eksperimenta, pustila nas da se postepeno razvijamo na zemlji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Asteroid IR4, koji su nedavno otkrili astronomi, sada ima samo 1,5 odsto šanse da udari u Zemlju 2032. godine, procenila je NASA, smanjujući tu verovatnoću nakon rekordnih 3,1 odsto.
Američki milijarder Ilon Mask je na svojoj društvenoj mreži Iks najavio predstavljanje najnovijeg AI modela Grok 3 za koji kaže da je "najpametnija veštačka inteligencija na svetu".
Naučnici su otkrili česticu, vrste neutrina, koja je stigla je na Zemlju skoro brzinom svetlosti i sa 30 puta većom energijom od ikada otkrivenog neutrina.
Otpad iz svemira koji potiče od raketnih tela koja orbitiraju oko Zemlje predstavlja sve veću pretnju za avione dok pada iz svemira, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu "Scientific reports"
Istraživači sa Instituta za astrofiziku Kanarskih ostrva (IAC) i Univerziteta La Laguna (ULL) potvrdili su postojanje takozvane Superzemlje u nastanjivoj zoni zvezde HD 20794 koja je slična Suncu.
Postoji mogućnost da bi nuklearno oružje moglo da se koristi za odbranu Zemlje od asteroida 2024 IR4, za koji se očekuje da će preći orbitu Zemlje u decembru 2032. godine.
Veliki kanjon u Arizoni jedno je od čuda prirode koje je nastalo rečnom erozijom tokom više miliona godina, a blizu Mesečevog južnog pola su dva kanjona slične veličine, ali nastala potpuno drugačije.
Kompanija Google više ne isključuje mogućnost korišćenja veštačke inteligencije (AI) za razvoj oružja i nadzornih sistema, saopštila je njena matična kompanija Alphabet.
Napravljena je video igra na osnovu se koje može tačno razlikovati deca sa autizmom od dece sa hiperaktivnim poremećajem (ADHD) ili sa neurotipskim razvojem.
Zbog asteroida širokog 100 metara, koji ima 1,3 odsto šanse da udari u Zemlju, prvi put su pokrenute globalne odbrambene procedure, preneo je Gardijan.
NASA je potvrdila da će sarađivati sa kompanijom SpaceX Ilona Maska na povratku dvoje njenih astronauta sa Međunarodne svemirske stanice na zemlju, ističući da će to biti učinjeno što je pre moguće.
Tim naučnika sa Kraljevskog koledža u Londonu i Brazilske nacionalne laboratorije za bioobnovljive izvore energije razvio je metodu proizvodnje biogoriva iz otpada od hrane, odnosno, ulja za kuvanje.
Humanoidni robot SE01, koji je proizvela kompanija EngineAI, privukao je veliku pažnju nakon što je snimljen kako ležerno šeta među ljudima ispred kancelarija firme u Šendženu.
Komentari 1
Dragana N
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar