Naime, prilikom poslednjeg eksperimenta u proučavanju i usavršavanju programa veštačke inteligencije pod nazivom "GPT-3", naučnici su izneli zahtev da program napiše esej o sebi od ukupno 500 slovnih znakova, koristeći se citiranjem i naučnim referencama.
Rezultat eksperimenta izazvao je veliku znatiželju naučnika širom šveta pošto je softver za manje od dva sata uspeo da napiše esej koji su naučnici okarakterisali kao "više nego uspešan".
Eksperimetnom je otvorena "Pandorina kutija" za dalja istraživanja na polju veštačke inteligencije, dok pitanje dostizanja svesti na nivou AI sada deluje sve verovatnije. Tu se sada otvaraju mnoga etička pitanja kada su u pitannju dalja istraživanja.
"Ono što se desilo predstavlja pravi fenomen prirode. Postavlja se pitanje kakve će dileme ova tehnologija izazvati i kako ćemo sve to uspeti da rešimo. Sve što znamo je da smo otvorili jedno potpuno novo naučno polje", istakla je Thunstrom.
Veštačka inteligencija predstavlja jednu od najmisterioznijih oblasti na polju računarskih sistema. Cilj stvaranja veštačke inteligencije predstavlja težnju naučnika da stvore softvere koji će imati princip funkcionisanja sličan ljudskom razmišljanju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Sara Konor
Marunko
Tako je i sa AI - danas sigurno nije ni blizu nivoa istinske AI, ali se zna šta AI znači i šta je potrebno da bi nastala. Da li će nam doneti više dobrog ili lošeg, to još uvek ne znamo.
Pojam je definisan i postoji, a radi se na njegovom ostvarenju.
I ne, ovaj robotski esej nije napisan na osnovu instrukcija i logike programera.
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar