VIDEO: Napravljene ribe-roboti koje gutaju mikroplastiku

Ribe roboti koje "jedu" mikroplastiku mogle bi jednog dana pomoći u čišćenju svetskih okeana, tvrdi tim kineskih naučnika sa Univerziteta Sečuan na jugozapadu Kine.
Ovaj tim je razvio 1,3 cm dugačke robote koji već uspešno uklanjaju mikroplastiku u plitkim vodama.
Cilj kineskih naučnika je da omoguće prikupljanje mikroplastike u dubljim vodama i pružanje informacija za analizu zagađenja mora u stvarnom vremenu, rekao je Vang Jujan, član tima koji je razvio robota.
Crna robotska riba meka je na dodir, a naučnici mogu da je kontrolišu pomoću svetla kako bi izbegli da se zabije u druge ribe ili brodove. Ako je slučajno pojedu druge ribe, može se svariti bez štete jer je napravljena od poliuretana, koji je biokompatibilan.
 
Riba je sposobna da apsorbuje štetne materije čak i kada je oštećena. Može da pliva brzinom od 2,76 dužina svog tela u sekundi, što je brže od većine robota.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.