Prodaja mobilnih telefona drastično opala

U svetu je u drugom tromesečju isporučeno 316 miliona pametnih telefona ili devet odsto manje nego u istom perioduprošle godine.
Prodaja mobilnih telefona drastično opala
Foto: Pixabay
Razlog pada potražnje je manji raspoloživi dohodak zbog inflacije i drugih ekonomskih prepreka, navodi analitička kompanija "Canalys".
Time je u drugom tromesečju nastavljen pad isporuka pametnih telefona koji je prisutan od početka godine pa su dobavljači, kako ističu analitičari "Canalys", zbog gomilanja zaliha prisiljeni da preispitaju svoj portfolio kako bi u drugom delu godine poboljšali rezultat.
Ipak, uprkos ukupnom padu isporuka, istraživači napominju da je potražnja za Apple-ovim i Samsungovim pametnim telefonima i dalje velika i da su ta dva dobavljača/proizvođača i dalje na prva dva mesta po prodaji, a i među prvih pet jedini su povećali tržišni udeo.
 
Samsung je i dalje broj jedan u svetu i nakon drugog tromesečja 2022. drži i najveći tržišni udeo po isporukama pametnih telefona, od 21 odsto, što je i povećanje sa 18 odsto iz istog tromesečja 2021. godine, dok je drugi Apple s tržišnim udelom od 17 odsto, takođe povećanim, sa prošlogodišnjih 14 odsto.
 
Među prvih pet dobavljača još su Xiaomi, Oppo i Vivo, koji su svi ove godine ostvarili pad tržišnog udela u isporukama tih telefona, pa je tako udeo Xiaomija sa prošlogodišnjih 17 odsto pao na ovogodišnjih 14 odsto, Oppojev sa 11 na 10 odsto, a Vivov sa 10 na devet odsto.
 
Analitičari Canalys-a to komentarišu i prekomernom ponudom telefona srednjeg ranga i cene, koji se gomilaju na zalihama jer potrošači s ograničenim budžetom u inflaciji preusmeravaju kupovinu na uređaje nižih cena pa se očekuje da će dobavljači u narednim mesecima pojačati promocije i posebne ponude kako bi podstakli bolju prodaju i pre prazničnog perioda rasprodaja pred kraj godine.
 
"Pad potražnje izaziva veliku zabrinutost za ceo lanac snabdevanja pametnih telefona. Iako zalihe komponenti i pritisci na troškove popuštaju, ipak ostaje briga unutar logistike i proizvodnje, poput pooštravanja uvoznih zakona na nekim tržištima u razvoju i carinskih procedura koje odlažu pošiljke. Zbog toga će za sve u tom lancu biti vitalna buduća saradnja dobavljača i kanala prodaje u praćenju potražnje i zaliha", kaže analitičar Tobi Zu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • handy

    24.07.2022 23:08
    A možda su ljudi shvatili da ne mora svake godine novi telefon? A i ako "mora", "stari" može da se nekome da/proda, pa da tamo još duuugo radi. Tržište je prezasićeno, biće da je to jedan od razloga.
  • S

    24.07.2022 19:13
    S
    I ove rate,jedva isplacujem! Jos tri meseca i nikada,vise nista na racun i rate nekupujem! Skupoca je bar za mene i 30 eura mesecno,veliku stavku mi predstavlja! Pokri se koliko si dugacak bilo i ostalo! Ima vazniji stavri u zivotu od pametnih,mobilnih....!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.