Kako bi pokazao kolika je Google-ova glad za podacima, Bert Hubert, programer iza PowerDNS-a, napravio je softver Googerteller koji proizvodi zvuk svaki put kada vaš računar šalje podatke Google-u.
Hubert je prikupio IP adrese povezane sa Google-ovim uslugama, izuzev Google Clouda, tako da Googerteller može lako da prati šta se šalje tim serverima. Softver se oglašava zvučnim signalom ako aplikacija ili veb stranica koju koristite pokuša da pristupi jednoj od ovih IP adresa.
Možda mislite da znate koliko često vaš računar komunicira sa Googleom, ali korišćenje Googertellera moglo bi vam otvoriti oči. Dok unosite upit za pretragu u adresnu traku pretraživača, svaki pritisak na taster dovodi do zvučnog signala jer Google preuzima predloge za automatsko dovršavanje.
Ovde čak nije isključivo kriv Google Chrome, jer i Firefox daje slične rezultate. Kao što se vidi u video snimku koji je objavio Hubert, skoro svaka interakcija sa stranicom koju je posetio rezultira zvučnim signalom, verovatno zbog svih podataka koji se prikupljaju pomoću Google analitike.
Pošto je ovaj softver napravljen za Linux, njegova upotrebljivost je ograničena.
Ako želite da isprobate Googerteller, možete ga besplatno instalirati, ali imajte na umu da može brzo postati dosadan. Takođe, imajte na umu da vas Googerteller samo obaveštava šta se dešava, a da će i dalje biti na vama da ograničite podatke koje stavljate na raspolaganje.
Hubert trenutno radi na proširenju Googertellera sa Facebookovim IP adresama koji je, kao i Google, poznat po prikupljanju podataka i praćenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Boro Čorbo
JA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar