Kineski naučnici pronašli način za sprečavanje korozije koju izazivaju mikrobi

Kineski naučnici su nedavno pronašli novi nanomaterijal koji omogućava ekstrakciju lipida iz ćelijske membrane anaerobnih mikroba, koje zatim efikasno ubija, javila je agencija Sinhua.
Kineski naučnici pronašli način za sprečavanje korozije koju izazivaju mikrobi
Foto: Pixabay

Korozija koju izazivaju mikrobi u morskom okruženju predstavlja ozbiljan izazov za ekonomiju i bezbednost. Procenjuje se da je morska korozija u Kini izazvala gubitke od više od 700 milijardi juana (oko 102 milijarde američkih dolara) godišnje.

Istraživanje objavljeno u časopisu "Journal of Hazardous Materials" otkrilo je da nanomaterijal sačinjen od molibden disulfida (MoS2) može da se ureže u ćelijsku membranu anaerobnih mikroba i da izvlači lipide, što rezultira smrću mikroba.

Prema studiji, istraživanje baca novo svetlo na biološku analizu, antibakterijski mehanizam, terapiju raka i prevenciju korozije izazvane mikrobiološkim faktorima.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.