FOTO: "Džejms Veb" snimio veličanstvene Stubove stvaranja

Jedna od fotografija koja je najviše iščekivana od teleskopa "Džejms Veb" konačno je tu.
Svojim segmentisanim "zlatnim okom", svemirski teleskop pogledao je duboko u srce magline Orao, oko 6.500 svetlosnih godina udaljene od Zemlje i dao nam fantastičan snimak jedne od najpoznatijih struktura u kosmosu - Stubova stvaranja. 
Probijajući se kao džinovski prsti kroz ogromni kosmički oblak, Stubovi stvaranja stekli su popularnost kada je svemirski teleskop "Habl", pet godina od početka funkcionisanja, snimio taj region 1995. godine.
Stubovi stvaranja bili su nešto do tada neviđeno, veličanstveni oblaci blješteće prašine i gasa koji se prostiru širom nekoliko svetlosnih godina.
 
 
Foto: NASA (Levo: Slika koju ne napravio "Habl", desno: Slika koju je napravio "Džejms Veb")
 
Sada je "Džejms Veb", najosetljiviji svemirski teleskop ikada napravljen, napravio najprecizniju i najdetaljniju fotografiju poznate svemirske strukture.
 
Astronomi su jedva čekali da se teleskop pozicionira kako bi uhvatio dobru perspektivu da snimi Stubove stvaranja, ne samo zbog veličanstvene lepote fotografija, već i zbog onoga što se u njima dešava.
 
Ovakve strukture su poznate kao zvezdana porodilišta, pošto se u njima odvija proces formiranja novih zvezda od okolnog gasa i prašine. Tada dolazi do erozije gasa i prašine u maglini pod uticajem svetlosti novostvorenih zvezda.
 
 
Najbolji način da vidimo unutar magline je pomoću infracrvene svetlosti koja može da je probije, jer se zbog svoje duže talasne dužine ne rasipa kada dođe u kontakt sa česticama prašine.
 
Umesto toga, može da se probije kroz prašinu, što znači da infracrveni instrumenti mogu da vide kroz zidove svemirske prašine.
  • Vladan

    21.10.2022 12:47
    Kosmicka prasina
    Svaka vam cast za ovaj dokumentarac i voleo bi da bude vise i cesce ovakvih dokumentaraca...pozzz

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija