Jedna od fotografija koja je najviše iščekivana od teleskopa "Džejms Veb" konačno je tu.
Svojim segmentisanim "zlatnim okom", svemirski teleskop pogledao je duboko u srce magline Orao, oko 6.500 svetlosnih godina udaljene od Zemlje i dao nam fantastičan snimak jedne od najpoznatijih struktura u kosmosu - Stubova stvaranja.
Probijajući se kao džinovski prsti kroz ogromni kosmički oblak, Stubovi stvaranja stekli su popularnost kada je svemirski teleskop "Habl", pet godina od početka funkcionisanja, snimio taj region 1995. godine.
Stubovi stvaranja bili su nešto do tada neviđeno, veličanstveni oblaci blješteće prašine i gasa koji se prostiru širom nekoliko svetlosnih godina.
Foto: NASA (Levo: Slika koju ne napravio "Habl", desno: Slika koju je napravio "Džejms Veb")
Sada je "Džejms Veb", najosetljiviji svemirski teleskop ikada napravljen, napravio najprecizniju i najdetaljniju fotografiju poznate svemirske strukture.
Astronomi su jedva čekali da se teleskop pozicionira kako bi uhvatio dobru perspektivu da snimi Stubove stvaranja, ne samo zbog veličanstvene lepote fotografija, već i zbog onoga što se u njima dešava.
Ovakve strukture su poznate kao zvezdana porodilišta, pošto se u njima odvija proces formiranja novih zvezda od okolnog gasa i prašine. Tada dolazi do erozije gasa i prašine u maglini pod uticajem svetlosti novostvorenih zvezda.
Najbolji način da vidimo unutar magline je pomoću infracrvene svetlosti koja može da je probije, jer se zbog svoje duže talasne dužine ne rasipa kada dođe u kontakt sa česticama prašine.
Umesto toga, može da se probije kroz prašinu, što znači da infracrveni instrumenti mogu da vide kroz zidove svemirske prašine.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
Kina je u utorak poslala novu posadu na svoju svemirsku stanicu Tiangong (Nebeska palata) iz Svemirskog centra Đijukvan, smeštenog u severozapadnom delu pustinje Gobi.
U budućnosti će na svetu biti više robota nego ljudi, izjavio je američki preduzetnik Ilon Mask koji se preko video-linka obratio učesnicima investicione konferencije u Rijadu.
Veštačka inteligencija (AI) kao zamena za otpuštene novinare OFF Radija Krakov "dobila je otkaz" posle samo nedelju dana zbog žestokih negativnih reakcija u javnosti.
Šef Instagrama Adam Moseri je tokom vikenda objasnio zašto su neki klipovi objavljeni na ovoj društvenoj mreži slabijeg kvaliteta nakon objave, a odgovor se krije u njihovim performansama.
Evropska svemirska agencija (ESA) pregovara s kompanijom "SpaceX" Ilona Maska o mogućnosti da se ona priključi međunarodnoj povelji osmišljenoj da se smanji sve veći roj otpada u svemiru.
Kineska startap kompanija "Deep Blue Aerospace" objavila je da počinje sa prodajom karata po ceni od 195 hiljada evra za turističke letove raketom koja će putnike odvesti u svemir 2027. godine.
Žensko prijateljstvo je oduvek poznato po otvorenosti i želji da se sve, od najsitnijih svakodnevnih dešavanja do složenih emotivnih dilema, deli sa bliskim drugaricama.
Univerzitetski tim iz Čilea napravio je prvu betonsku kuću pomoću robotskog 3D štampača i upisao se u istoriju moderne arhitekture u Latinskoj Americi.
Vlada Hongkonga je zabranila državnim službenicima da koriste aplikaciju Whatsapp na poslovnim računarima zbog rizika od curenja podataka i sajber bezbednosti.
Godišnje istraživanje o globalnoj radnoj snazi budućnosti pokazalo je da korišćenje veštačke inteligencije štedi radnicima jedan sat dnevno, a većina korisnika kaže da su produktivniji u poslu.
Kompanija OpenAI trenutno testira aplikaciju za ChatGPT namenjenu operativnom sistemu Windows, ali zasad je dostupna samo korisnicima koji plaćaju ovu uslugu.
Komentari 1
Vladan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar