Prema njihovim rečima, pad cene termovizijskih kamera koje detektuju toplotu i napredak u mašinskom učenju učinili su izvodljivijim napad koji ima za cilj da se pogode lozinke koje je meta napada otkucala na tastaturi, do jednog minuta nakon što ih ukuca.
Mohamed Hamis je predvodio razvoj ThermoSecure sistema koji koristi termalnu kameru da identifikuje koje tastere je meta dodirnula, a zatim pogađa lozinke i PIN-ove unete preko tastature i tastature bankomata.
Stručnjaci su opisali mogući scenario napada.
Prolaznik koji nosi termalnu kameru može da slika tastaturu koja otkriva toplotni potpis mesta koje su nedavno dodirnuli prsti.
"
Što je svetlija oblast na termalnoj slici, to je skorije dodirnuto. Merenjem relativnog intenziteta toplijih oblasti moguće je odrediti specifična slova, brojeve ili simbole koji čine lozinku i proceniti redosled kojim su korišćeni. Napadači mogu isprobati različite kombinacije da pogode korisničke lozinke", stoji u
izveštaju.
Da bi testirali svoj sistem, istraživači su snimili 1.500 termalnih fotografija iz različitih uglova "sveže" korišćenih QWERTY tastatura. Naučnici su "obučili model veštačke inteligencije da efikasno čita slike i pravi informisana nagađanja o lozinkama iz tragova toplotnog potpisa koristeći model verovatnoće".
Prema istraživanju, 86 odsto lozinki je tačno otkriveno kada su termalne slike snimljene u roku od 20 sekundi, 76 odsto kada su slike snimljene u roku od 30 sekundi i još uvek impresivnih 62 odsto nakon 60 sekundi.
Stope uspeha su se povećavale kako su lozinke postajale kraće. Lozinke od 12 znakova su pogađane u do 82 odsto slučajeva, lozinke od osam simbola su pogađane u 93 odsto slučajeva, a lozinke od šest simbola u 100 odsto pokušaja.
Istraživači tvrde da čak mogu da se pogode duže lozinke od 16 znakova sa stopom uspeha od 67 odsto u roku od 20 sekundi.
A ima i loših vesti za one koji sporo kucaju i sporije unose svoje lozinke tražeći pravi taster za pritisak. Prema istraživačima, oni koji duže drže prste na tasterima stvaraju toplotne potpise koji ostaju duže vreme.
Hamis veruje da je "vrlo verovatno" da kriminalci razvijaju sisteme za krađu lozinki slične ThermoSecureu.
"Termovizijske kamere su pristupačnije nego ikad - mogu se naći za manje od 200 funti - a mašinsko učenje takođe postaje sve dostupnije", rekao je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar