Čudan zemljotres na Marsu: Jači od svih do sada zajedno, trajao 10 sati
Snažan, rekordan zemljotres koji je zabeležen na Marsu u maju ove godine bio je najmanje pet puta jači od prethodnog rekordera, pokazalo je novo istraživanje.
Foto: Pixabay
Još nije poznato šta ga je tačno uzrokovalo, ali se definitivno radi o neobičnom fenomenu.
Naime, osim što se radilo o najjačem zemljotresu do sada uočenom na Crvenoj planeti, bio je i najduži - tresao je Mars čak deset sati.
"Energija koju je oslobodio ovaj pojedinačni zemljotres jednaka je kumulativnoj energiji svih drugih potresa koje smo do sada videli", rekao je seizmolog Džon Klinton sa Švajcarskog instituta za tehnologiju.
Najnovija analiza zemljotresa, objavljena u časopisu "Geophysical Research Letters", utvrdila je njegovu magnitudu od 4,7. Prethodni rekorder bio je potres zabeležen u avgustu 2021. s magnitudom od 4,2.
To možda ne zvuči kao neka velika brojka kada se poredi s jačinama potresa na Zemlji (najsnažniji je bio magnitude 9,5), ali ipak se radi o impresivnom podrhtavanju za planetu koja bi trebalo da bude seizmički neaktivna.
Iako Mars i Zemlja imaju mnogo toga zajedničkog, postoje neke ključne razlike između ove dve planete. Mars nema tektonske ploče ni koherentno globalno magnetno polje, što ukazuje na to da u unutrašnjosti Crvene planete nema puno aktivnosti.
Lander "InSight" otkrio je da Mars nije seizmički "mrtav" kao što smo pre pretpostavljali, već da ume da podrhtava, što sugeriše da ispod regije Cerberus Fossae ima vulkanske aktivnosti. Naučnici ne prate zemljotrese na Marsu samo kako bi utvrdili koliko je ova planeta seizmički aktivna.
Naime, način na koji se seizmički talasi šire kroz i preko površine planete može pomoći u otkrivanju varijacija gustine u njegovoj unutrašnjosti. Drugim rečima, može poslužiti za rekonstrukciju strukture planete.
Potres zabeležen u maju možda je bio samo jedan takav seizmički događaj, neka vrsta izuzetka, ali je svejedno važan naučnicima, piše Science Alert.
"Prvi put smo mogli da identifikujemo površinske talase koji se kreću duž kore i gornje kore, a obišli su planetu više puta", objasnio je Klinton.
Stručnjaci su otkrili još dve zanimljive činjenice o ovom neobičnom zemljotresu. Prvo, potiče blizu, ali ne iz regije Cerberus Fossae pa nije mogao da se poveže s nekim očitim površinskim obeležjima, što ukazuje na to da uzrok mogao da se nalazi ispod kore.
Drugo, zemljotresi na Marsu obično imaju visoku ili nisku frekvenciju. Prve karakterišu brzi, kratki podrhtaji, a druge duži, dublji talasi s većim amplitudama. U ovom zemljotresu zabeležena su oba raspona frekvencija, a naučnicima nije sasvim jasno zašto. Moguće je da su prethodno evidentirani zasebni potresi visoke i niske frekvencije zapravo dva segmenta istog seizmičkog događaja.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
VIDEO: Kina poslala astronaute na svoju svemirsku stanicu
30.10.2024.•
0
Kina je u utorak poslala novu posadu na svoju svemirsku stanicu Tiangong (Nebeska palata) iz Svemirskog centra Đijukvan, smeštenog u severozapadnom delu pustinje Gobi.
Novi virus napada korisnike preko lažnih captcha i Chrome obaveštenja
30.10.2024.•
0
Na internet stranicama tokom septembra i oktobra više od 20.000 korisnika preusmereno je na lažne stranice sa zlonamernim skriptama.
Mask: Na svetu će biti više robota nego ljudi
30.10.2024.•
0
U budućnosti će na svetu biti više robota nego ljudi, izjavio je američki preduzetnik Ilon Mask koji se preko video-linka obratio učesnicima investicione konferencije u Rijadu.
"Kontracepcija" za osvetničku pornografiju: Digitalni kondom
29.10.2024.•
0
Nemačka kompanija za kondome "Billy Boy" lansirala je digitalni kondom koji sprečava bilo koga da fotografiše ili snima seksualni odnos bez pristanka.
AI zbog koje je poljski radio otpustio novinare dobila otkaz posle samo nedelju dana
29.10.2024.•
0
Veštačka inteligencija (AI) kao zamena za otpuštene novinare OFF Radija Krakov "dobila je otkaz" posle samo nedelju dana zbog žestokih negativnih reakcija u javnosti.
VIDEO: Robot svirao violončelo na nastupu švedskog orkestra
29.10.2024.•
0
Prvi zajednički nastup simfonijskog orkestra i robota koji svira violončelo održan je u Malmeu u Švedskoj.
Instagram namerno smanjuje kvalitet videa koji nemaju mnogo pregleda
28.10.2024.•
0
Šef Instagrama Adam Moseri je tokom vikenda objasnio zašto su neki klipovi objavljeni na ovoj društvenoj mreži slabijeg kvaliteta nakon objave, a odgovor se krije u njihovim performansama.
Evropska svemirska agencija pregovara s Maskom o uklanjanju smeća u svemiru
27.10.2024.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) pregovara s kompanijom "SpaceX" Ilona Maska o mogućnosti da se ona priključi međunarodnoj povelji osmišljenoj da se smanji sve veći roj otpada u svemiru.
Nemate plan za 2027. godinu? Uvek možete kupiti kartu za turistički let u svemir
24.10.2024.•
1
Kineska startap kompanija "Deep Blue Aerospace" objavila je da počinje sa prodajom karata po ceni od 195 hiljada evra za turističke letove raketom koja će putnike odvesti u svemir 2027. godine.
Lokalizmi između osmeha i nesporazuma: Šta je Sara zapravo htela da saopšti drugaricama?
24.10.2024.•
0
Žensko prijateljstvo je oduvek poznato po otvorenosti i želji da se sve, od najsitnijih svakodnevnih dešavanja do složenih emotivnih dilema, deli sa bliskim drugaricama.
VIDEO "Odštampana" prva 3D kuća u Čileu: Robot napravio zidove za samo 29 sati
24.10.2024.•
1
Univerzitetski tim iz Čilea napravio je prvu betonsku kuću pomoću robotskog 3D štampača i upisao se u istoriju moderne arhitekture u Latinskoj Americi.
Vlada Hongkonga zabranila državnim službenicima da koriste Whatsapp
23.10.2024.•
0
Vlada Hongkonga je zabranila državnim službenicima da koriste aplikaciju Whatsapp na poslovnim računarima zbog rizika od curenja podataka i sajber bezbednosti.
Privikavanje na promene: Upotreba veštačke inteligencije štedi vreme radnicima
22.10.2024.•
0
Godišnje istraživanje o globalnoj radnoj snazi budućnosti pokazalo je da korišćenje veštačke inteligencije štedi radnicima jedan sat dnevno, a većina korisnika kaže da su produktivniji u poslu.
Kada jezičke barijere stanu na put ljubavi: Kako problem rešava nova Samsung funkcija
22.10.2024.•
0
Kada nam se neko mnogo svidi, pokušavamo na sve načine da izazovemo uzvraćene emocije.
ChatGPT dobio aplikaciju za Windows
20.10.2024.•
0
Kompanija OpenAI trenutno testira aplikaciju za ChatGPT namenjenu operativnom sistemu Windows, ali zasad je dostupna samo korisnicima koji plaćaju ovu uslugu.
Komentari 1
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar