Istraživanje: Koliko su vaši lični podaci ugroženi tokom servisiranja računara

Većina onih koji pružaju usluge servisiranja računara nema nikakvu politiku privatnosti ili kontrole kako bi zaštitili lične podatke vlasnika uređaja od "njuškanja" od strane tehničara.
Istraživanje: Koliko su vaši lični podaci ugroženi tokom servisiranja računara
Foto: Pixabay
Istraživači sa Univerziteta Gvelf u Ontariju, u Kanadi, ispitali su prenosive računare popravljene u lokalnim radnjama za servis. Podaci su pokazali da su tehničari sa šest lokacija pristupili ličnim podacima i da su dve radnje takođe kopirale podatke.
"Ako ste svoj uređaj predali kompaniji za servisiranje i omogućili im pristup pomoću svog bezbednosnog PIN-a, oni mogu da pristupe svemu što nije dodatno ograničeno na vašem uređaju i da naprave kopije podataka", rekao je stručnjak za sajber bezbednost Džoš Smit za Lifewire.
Istraživanje je pokazalo da su korisnici uprkos svojoj zabrinutosti za lične podatke slali svoje uređaje na servis jer su i sami želeli da ponovo dobiju pristup svojim podacima, a koji im je bio onemogućen zbog neispravnog uređaja.
 
Autori istraživanja pozivaju proizvođače uređaja, programere OS-a, servisere i regulatorna tela da preduzmu odgovarajuće mere za zaštitu privatnosti kupaca.
 
Takođe navode da je podatke moguće zaštiti i korišćenjem servisa kao što su iCloud, Google Drive, Microsoft OneDrive i drugih usluga u oblaku za čiji pristup je potrebna dodatna prijava u obliku lozinke ili otiska prsta.
 
Na taj način podaci mogu ostati zaštićeni dok je uređaj na servisu, a vlasnik im može pristupiti s bilo kog drugog uređaja bez straha od neovlašćenog pristupa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    19.12.2022 00:30
    1. pravilo bezbednosti
    1. Sve podatke koje ne želite da podelite sa drugima milom ili silom čuvajte na USB stiku. Ništa Oblaci, ništa čemu se može prići sa mreže.
    Bekap tih podataka čuvajte na drugom za slučaj oštećenja prvog.
  • Uroš

    18.12.2022 19:51
    Glupost
    Kome više verovati? Nekom nepoznatom ko trguje informacijama ili svom poznatom serviseru?
    I kriminalci su bili ubeđeni da su sigurni sa svojim telefonima, dok ih policija i pisci softvera nisu otkucali.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.