Aplikacija koja se se širi brže nego ijedna pre

Program baziran na veštačkoj inteligenciji, "ChatGPT", doživeo je veliku ekspanziju u poslednjih mesec dana, privukavši više korinika nego bilo koja društvena mreža u istom vremenskom periodu.
Aplikacija koja se se širi brže nego ijedna pre
Foto: Pixabay
Šta sve veštačka inteligencija može u ovom trenutku pokazuje napredna aplikacija koja se pojavila u decembru, a koja je vrlo brzo zavladala internetom. Prema iskustvima korisnika, ovaj program može tekstualno i (uglavnom) smisleno da odgovara na pitanja, piše pesme, prozu i analize.
Deca u Nemačkoj već koriste ovu alatku za pisanje pismenih zadataka ili rešavanje domaćih, pa se u toj zemlji pitaju čak da li bi veštačku inteligenciju trebalo zabraniti, bar kada su ove svrhe u pitanju. S druge strane, ima i onih koji smatraju da bi AI trebalo polako pustiti u naše živote.
Nije "ChatGPT" popularan samo među učenicima - studenti i profesionalci širom sveta željno testiraju mogućnosti ovog programa koji može da piše eseje i generiše niz dokumenata, a korporativni lideri ga koriste za strateško razmišljanje.
 
Ovaj model je "napunjen" informacijama tako što se u njemu zapravo nalaze stotine gigabajta informacija iz knjiga, tekstova sa Vikipedije, ali i novinskih tekstova i drugih sadržaja na internetu. U sistem je, smatra se, uneto više od 300 milijardi reči.
 
Manje od dva meseca otkako je napravljen, "ChatGPT" ima oko 100 miliona korisnika, za šta je TikToku trebalo devet meseci, a Instagramu dve i po godine. Pol Buhajt, čovek koji je napravio "Gmail", tvrdi da bi praktično za godinu ili dve moglo doći do potpunog prekida rada Gugla, jer, kako smatra, veštačka inteligencija će ga eliminisati. 
 
Kao i sve kada je u pitanju tehnologija, i ovaj program podložan je bezbednosnim rizicima. Mada postoje razni filteri, neki korisnici su uspeli da ih premoste i dokažu da je moguće od "ChatGPT" dobiti razne informacije kakve ne bi trebalo da budu dostupne, poput uputstava za pravljenje eksploziva.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija