Lažna ChatGPT ekstenzija za Google Chrome otima Facebook naloge

​Istraživači Guardio Labsa otkrili su lažnu ChatGPT ekstenziju za Google Chrome koja otima Facebook naloge i kreira lažne administratorske naloge.
Lažna ChatGPT ekstenzija za Google Chrome otima Facebook naloge
Foto: Pixabay
"Hakovanjem Facebook poslovnih naloga visokog profila, napadač stvara elitnu armiju botova. Ovo mu omogućava da gura plaćene oglase na Facebooku na račun svojih žrtava poput crva koji se samo širi", navodi se u izveštaju Guardio Labsa.
Ekstenzija "Quick access to Chat GPT", imala je oko 2.000 instalacija dnevno od 3. marta 2023. do 9. marta 2023. kada ju je Google povukao iz Chrome veb prodavnice.
Lažna ekstenzija se reklamira preko sponzorisanih objava na Facebooku kao dodatak za veb pretraživač Google Chrome koji omogućava povezivanje sa ChatGPT.
 
Ona je takođe dizajnirana da krišom prikuplja kolačiće i podatke Facebook naloga koristeći već aktivnu sesiju. Ovo se postiže korišćenjem dve lažne Facebook aplikacije - portal i msg_kig - za održavanje backdoor pristupa i dobijanje potpune kontrole nad ciljanim profilima.
 
Proces dodavanja aplikacija na Facebook naloge je potpuno automatizovan.
 
Oteti Facebook poslovni nalozi se zatim koriste za reklamiranje ekstenzije, čime se širi armija Facebook botova.
 
Sajber–kriminalci pokušavaju da kapitalizuju ogromnu popularnost OpenAI–ovog ChatGPT od njegovog objavljivanja krajem prošle godine, nudeći ljudima da instaliraju lažne verzije chatbota. Prošlog meseca otkriveni su lažni sajtovi, kao što je "chat–gpt–pc.online", koji su reklamirani na Facebook-u.
 
Na pomenutom sajtu posetioci su, preuzimajući lažnu aplikaciju ChatGPT za Windows, inficirali svoje računare malverom za krađu informacija Redline. Drugi lažni sajtovi sa istim mamcem inficirali su računare posetilaca malverima Lumma i Aurora.
 
Takođe su primećene lažne ChatGPT aplikacije u Google Play prodavnici i drugim prodavnicama Android aplikacija, koje su inficirale mobilne uređaje malverom SpyNote.
 
"Nažalost, uspeh viralnog AI alata je takođe privukao pažnju prevaranata koji koriste ovu tehnologiju za sprovođenje visoko sofisticiranih investicionih prevara protiv neopreznih korisnika interneta", upozorio je prošle nedjelje Bitdefender.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.