Naziv za takvu pojavu je "hakovanje bez klika" (no-click hack) i sve što je hakeru potrebno je telefonski broj. Google je projekat pokrenuo kako bi pronašli nedostaci u operativnom sistemu Android, Chrome i drugim aplikacijama.
U sklopu projekta otkrivena je ranjivost u Exynos modemima koje proizvodi Samsung. Četiri ranjivosti smatraju najozbiljnijima. Te četiri dopuštaju napadaču da daljinskim putem ugrozi telefon bez interakcije korisnika i zahtevaju samo da napadač zna telefonski broj žrtve.
– mobilni telefoni serije Samsung S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 i A04;
– mobilni telefoni serije Vivo S16, S15, S6, X70, X60 i X30;
– Google Pixel 6 i Pixel 7 serije;
– svi nosivi uređaji koji koriste Exynos W920 chipset;
– sva vozila koja koriste Exynos Auto T5123 chipset.
Kako bi se zaštitili, korisnici su upućeni da u postavkama uređaja isključe Wi-Fi calling i uslugu VoLTE kako bi se smanjila ranjivost i uklonio rizik. Korisnici Google Pixel telefona moraju da ga ažuriraju na najnoviju verziju, objavljenu ranije ovog meseca.
Ažuriranje uključuje patch za ovaj problem.
Komentari 2
Vlada
Jova
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar