Ilon Mask i stručnjaci traže pauzu u razvoju veštačke inteligencije

Ilon Mask i grupa stručnjaka za veštačku inteligenciju i direktora u ovoj industriji pozvali su na šestomesečnu pauzu u naprednom razvoju veštačke inteligencije.
Ilon Mask i stručnjaci traže pauzu u razvoju veštačke inteligencije
Foto: Pixabay
Oni traže pauzu sve dok se ne postignu zajednički bezbednosni protokoli za takva postignuća.
Od kraja novembra, ostvaren je veliki napredak na planu veštačke inteligencije (AI), a on je podstakao četbot ČetGPT-4, kog je razvio startap "OpenAI", čija istraživanja finansiraju milijarderi poput Maska, prenosi Rojters.
U pismu, koje je objavio neprofitni institut "Future of life", a potpisalo više od 1.000 pojedinaca, uključujući Maska, izvršnog direktora "Stability AI" Emad Mostaka, istraživače iz kompanije "Deep mind" u vlasništvu "Alfabeta", i vodećih naučnika u oblasti AI Džošue Bengia i Stjuarta Rasela, poziva se na zaustavljanje naprednog razvoja veštačke inteligencije sve dok nezavisni stručnjaci ne razviju, implementiraju i revidiraju zajedničke bezbednosne protokole za takva otkrića.
 
"Moćne sisteme veštačke inteligencije treba razvijati tek kada budemo uvereni da će njihovi efekti biti pozitivni i da će se njihovim rizicima moći upravljati", navodi se u pismu.
 
Pismo je usledilo nakon što je Evropol posle istraživanja načina na koje kriminalci mogu da zloupotrebe velike jezičke modele (LLM), kao što je Čet GPT, u ponedeljak upozorio na potencijalnu zloupotrebu ovog sistema kroz tri oblasti kriminalnih aktivnosti koje izazivaju najveću zabrinutost, "pecanje", odnosno "fišing", širenje dezinformacija, i sajber kriminal.
 
Mask, čija kompanija Tesla koristi AI za sistem autopilota u vozilima, saopštio je i ranije svoje zabrinutosti u vezi sa razvojem veštačke inteligencije.
 
Milijarder je bio jedan od suosnivača i prvih investitora u Open AI, koji stoji iza ovog četbota, a prema njegovim tvrdnjama, više nema udeo u kompaniji i nije uključen u njene operacije.
 
U svojoj ranijoj objavi na Tviteru Mask je citirao izjavu Čet GPT-a o tome da je savršena veštačka inteligencija i da ne pravi greške, i da "ako postoje greške, to je zbog spoljnih faktora, kao što su problemi sa serverom, korisnički unosi, rezultati na vebu ili kvarovi na mreži".
 
Sem Altman, izvršni direktor kompanije Open AI koja je stvorila Čet GPT, nije potpisao ovo pismo, navodi Rojters.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.