Bar-kod slavi 50. rođendan, polako ga zamenjuje QR kod

Čuveni bar-kod, sistem za identifikaciju proizvoda, koji je doprineo globalizaciji trgovine, danas slavi 50 godina, a postepeno ga zamenjuje drugi sistem identifikacije, QR kod.
Bar-kod slavi 50. rođendan, polako ga zamenjuje QR kod
Foto: Pixabay
Za kupce na kasi u prodavnicama bar-kod se pretvorio u zvuk - bip.
Svakog dana širom sveta vertikalne linije različite debljine budu skenirane šest milijardi puta. Oko 70.000 proizvoda prolazi kroz kase svake sekunde.
Bar-kod prvobitno su patentirali Amerikanci Norman Džozef Vudland i Bernard Silver 1952. godine, ali je tek kasnije usavršen i plasiran na tržište pod podsticajem američkog inženjera Džordža Lorera.
 
Tako je 3. aprila 1973, bar-kod postao, posle konsultacija između velikih proizvođača i distributera, sistem koji je korišćen za identifikaciju potrošačkih proizvoda.
 
Taj kod je u Evropi poznat i kao EAN-13 (Evropski broj artikla - European Article Number) ili samo kao 13, broj cifara koji poseduje.
 
Prvi proizvod koji je skeniran pomoću svog bar-koda, 26. juna 1974. godine u Ohaju, bio je paketić žvakaće gume, sada izložen u Nacionalnom muzeju američke istorije u Vašingtonu.
 
Međutim, čuveni bar-kod će uskoro zamenici QR kod.
 
Bar-kod je bio i inspiracija i za određene umetnike, a kritičari su ga smatrali simbolom prekomerne potrošnje ili globalizacije. Neke podseća na rešetke zatvora, ali je QR kod drugačijeg izgleda, površina koja kombinuje crne i bele tačke raspoređene na kvadratu, koji je 1994. osmislio Japanac Masahiro Hara.
 
QR kod je skraćenica za "kod sa brzim odgovorom" (Quick Response Code). Njegova prednost u odnosu na bar-kod je u tome što može da sadrži mnogo više informacija, na primer o sastavu proizvoda, što je neophodno za reciklažu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija