On će moći da meri zagađenje vazuduha iznad Severne Amerike, kako je navedeno, sat po sat i kvart po kvart.
Ovaj instrument treba da omogući praćenje širenja zagađivača preciznije nego do sada, od njihovog izvora i celim putem dok ih širi vetar.
Njegova primena je višestruka - poboljšanje upozorenja stanovništevu u slučaju lošeg kvalitata vazduha, bolje određivanje mesta gde treba postavljati nove detektore na tlu ili pomoć u istraživanju o uticaju atmosferskh zagađivača na zdravlje.
Preko njega takođe može da se prati zagađenje izazvano požarima koji su sve češći zbog klimatskog zagrevanja.
Sateliti koji su do sada korišćeni za ovaj tip sakupljanja podataka u SAD su postavljeni na visini od oko 700 kilometara i prave krug oko Zemlje petnaestak puta dnevno.
TEMPO koji je težak nešto manje od 140 kilometara će biti prikačen za satelit u geostacionarnoj orbiti na visini od više od 35.000 kilometara. On će se okretati oko Zemlje u isto vreme kada se ona okreće oko sebe same, što će mu omogućiti da se stalno nalazi iznad severnoameričkog kontinenta.
Satelit je poleteo u 0.30 po lokalnom vremenu (6.30 po srednjoevropskom vremenu) na raketi Falkon 9 kompanije Spejseks iz Kenedi svemirskog centra na Floridi.
On će se sam postaviti u orbitu, za šta će biti potrebno oko dve nedelje, rekao je Žan-Lik Freliger, potredsednik u Intelsatu.
Tempo, koji će raditi najmanje dve godine ali skoro sigurno i mnogo duže, pridružuje se floti od oko 25 satelita NASA-e namenjenih posmatranju Zemlje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar