Šta je Dark Web i šta se nalazi na njemu?
Internet je ogroman prostor i na njemu se može pronaći svašta. Pored poznatih sajtova, kao što su Google, Facebook, TikTok ili Netflix, na njemu postoje i neke mnogo mračnije lokacije.
Foto: Pixabay
Ovi sumnjivi ćoškovi interneta kriju mnogo tajanstvenije i opasnije delove, kao što su Dark Web i Deep Web. Njihove rezultate pretrage nećete pronaći ako uobičajeno pretražujete Google.
Šta se uopšte može pronaći na ovim mestima na internetu koja zvuče zlokobno i da li uopšte želite da posećujete Dark Web ili Deep Web?
Šta je Dark Web?
Dark Web ili Dark Net je termin koji se koristi za specifičnu kolekciju veb sajtova koji se nalaze na enkriptovanoj mreži i ne mogu da se pronađu upotrebom tradicionalnih pretraživača interneta. Skoro svi sajtovi na Dark Webu kriju svoj identitet koristeći alat za enkripciju - Tor brauzer.
Za Tor ste verovatno već čuli jer omogućava skrivanje korisnikove aktivnosti i identiteta na vebu. Tor može da se koristi kako bi se zavarao trag o lokaciji (kao da se nalazite u nekoj drugoj državi) i slično je u upotrebi VPN servisa.
Da biste posetili sajt na Dark Webu koji koristi Tor enkripciju, i vi morate da koristite koristite Tor. Kao što korisničke IP adrese prolaze kroz nekoliko slojeva enkripcije tako da izgleda kao da je to neka druga IP adresa na Tor mreži, isto se dešava i sa takvim sajtovima - zavaravaju se fizičke lokacije kako posetilaca tako i onih koji stoje iza sajtova na Tor mreži.
Sajtove na Dark Webu može da poseti bilo ko, ali je izuzetno teško otkriti ko stoji iza tih sajtova.
Međutim, postoje i legitimni načini korišćenja Dark Web-a. Ljudi koji žive u zatvorenim, totalitarnim društvima mogu da koriste Dark Web za komunikaciju sa spoljašnjim svetom.
S druge strane, uz Dark Web postoji i Deep Web. Iako se svi ovi termini uglavnom naizmenično koriste, ne podrazumevaju baš identičnu stvar. Deep Web se odnosi na veb stranice koje internet pretraživači ne mogu da pronađu. Zato, Deep Web uključuje Dark Web, ali takođe uključuje sve korisničke baze podataka, vebmejl stranice, veb forume koji zahtevaju registraciju i stranice koje zahtevaju od korisnika da plate za pretplatu na sajtu.
Za svaku stranicu javno dostupnu na nekom veb sajtu , postoji još jedna na Deep Webu. Svaki sistem za upravljanje sadržajem, na kojem se kucaju tekstovi, je na Deep Webu. To je, dakle, još jedna stranica za svaku stranicu koja je objavljena na sajtu. Sve ono što je na intranetu, što zahteva lozinku i sakriveno je od internet pretraživača nalazi se na Deep Webu.
Ova skala je razlog zašto pojedini mediji zastrašuju javnost pričama o tome kako "90 odsto celokupnog interneta" obuhvata Dark Web. Oni naizmenično koriste pojmove generalno nepouzdanog Dark Weba i mnogo većeg i generalno mnogo benignijeg Deep Weba. Na taj način se ne pravi razlika između čina namernog prikrivanja stvari i onog kod koga je zaista neophodno čuvanje stranica van domena internet pretraživača iz bezbednosnih razloga ili razloga vezanih za korisničko iskustvo.
Postoji i Dark Internet, a ovaj termin se ponekad koristi da opiše još neke druge mreže, baze podataka ili veb sajtove kojima ne može da se pristupi preko interneta. Dark Internet je, u suštini, jedno dosadno mesto gde naučnici skladište svoje neobrađene podatke za istraživanja.
Pristup Dark Webu nije težak
Proces pristupanja Dark Webu nije težak. Korisniku je potrebno samo da instalira i koristi Tor i neke dodatne alate. Kada je Tor spreman, otvoriće se pretraživač, a kada želite da prekinete vezu sa mrežom potrebno je da ga samo zatvorite.
Jednom kada uđete u Dark Web, moći ćete da pristupite baš onim sajtovima o kojima pišu tabloidi i drugi mediji. To znači da ćete gotovo na jedan klik biti udaljeni od sajtova koji prodaju drogu, oružje, različite akreditive za pretplatničke servise, lažni ili oprani novac i naravno softver za hakovanje.
Kao što smo pomenuli, Dark Web, iako ga u velikoj meri koriste kriminalci, nije ilegalan. Koriste ga mnoge obaveštajne agencije ili organi za sprovođenje zakona, a od koristi je i u totalitarnim društvima kao sredstvo komunikacije sa ostatkom sveta.
Postoji li zaštita?
Sajtovi na Dark Webu mogu da padnu ili se sruše s vremena na vreme zbog svoje mračne prirode. Najbolja zaštita je da se Dark Web ili Dark Net uopšte ne koriste.
Ovaj članak je stoga, tu kako bi čitaoce obavestio o postojanju ovih skrivenih i mračnih delova interneta, nikako za ohrabrivanje ilegalnog ponašanja na netu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO: Lansiran šesti probni let Starship-a, bili prisutni i Mask i Tramp
20.11.2024.•
0
Kompanija SpaceX američkog milijardera Ilona Maska lansirala je šesti probni let svemirskog broda Starship iz Teksasa.
Nova internet pretnja: Virus krade lične podatke iz inboxa Gmaila
19.11.2024.•
0
Korisnici servisa "Gmail" pozivaju se na oprez zbog novih napada virusa "Rhadamanthys Stealer" koji stručnjaci za sajber bezbednost nazivaju velikom pretnjom za lične podatke korisnika.
Vrhovno versko telo Pakistana zabranilo korišćenje VPN mreža zbog pornića i terorizma
18.11.2024.•
4
Veće islamske ideologije kao najviše savetodavno telo za verska pitanja u Pakistanu proglasilo je upotrebu virtuelnih privatnih mreža zabranjenim jer su protiv šerijata i nacionalne sigurnosti zemlje
Sprečen pokušaj prevare upotrebom veštačke inteligencije, FBI izdao međunarodno upozorenje
17.11.2024.•
0
Grčka uprava za borbu protiv pranja novca osujetila je pokušaj prevare korišćenjem veštačke inteligencije (AI) vredan 4,5 miliona evra usmeren na američku kliniku.
Novi program Open AI će moći da obavlja zadatke na računaru bez korisnika
17.11.2024.•
1
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI planira da u januaru sledeće godine predstavi novi proizvod nazvan Operator.
YouTube testira novu funkciju: Remiksovanje pesama uz pomoć veštačke inteligencije
14.11.2024.•
0
Američka platforma Jutjub testira funkciju koja će omogućiti korisnicima da remiksuju pesme uz pomoć veštačke inteligencije, prenosi portal Teh kranč.
Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani
13.11.2024.•
0
Kompanija za bezbezdnost na internetu "Sofos" upozorila je korisnike interneta na šest naizgled nekontroverznih reči koje bi mogle da ih skupo koštaju, među njima je i reč mačka.
LG predstavio ekran koji se rasteže i uvrće bez gubitka kvaliteta
13.11.2024.•
2
Kompanija LG Display je razvila ekran za koji tvrdi da je prvi koji može da se rastegne za dodatnih 50 odsto.
Direktor Evropske svemirske agencije: Evropa bi trebalo da se takmiči sa SAD u svemiru
13.11.2024.•
1
Evropa bi trebalo da bude u poziciji da se takmiči sa SAD u svemiru, izjavio je generalni direktor Evropske svemirske agencije (ESA) Jozef Ašbaher.
Mladi iz Generacije Z najčešće preuzimaju aplikacije Temu, Tiktok i Threads
12.11.2024.•
1
Amerikanci iz takozvane Generacije Z stari od 18 do 24 godine su u prvih 10 meseci ove godine najviše preuzimali aplikacije Temu, Tiktok i Threads, pokazalo je istraživanje agencije Appfigures.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
12.11.2024.•
1
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto
12.11.2024.•
0
Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Stručnjaci proveravaju da li bi ogroman asteroid mogao da pogodi Zemlju 2029. godine
10.11.2024.•
1
Postoji mali, ali krajnje zanemaren rizik da bi takozvani "bog haosa", asteroid Apofis mogao da udari našu planetu, i to skorije nego što je očekivano.
Prvi put mozak pacova povezan sa veštačkom inteligencijom: Može da odgovori na bilo koje pitanje
10.11.2024.•
3
Ruski naučnici su prvi na svetu povezali mozak pacova sa veštačkom inteligencijom (AI), koja mu pomaže da daje tačne odgovore na razna pitanja.
VIDEO: Japanci u svemir poslali prvi drveni satelit
06.11.2024.•
0
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru.
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
Komentari 2
Sa ivice šume
I najvaznije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar