VIDEO: Naučnici od prepariranih ptica prave dronove

Naučnici u Novom Meksiku mrtvim pticama daju novi život nekonvencionalnim pristupom istraživanju divljih životinja tako što preparirane ptice pretvaraju u dronove kako bi proučavali njihovo letenje.
Dr Mustafa Hasanalijan, profesor mašinstva sa Instituta za rudarstvo i tehnologiju Novog Meksika u Sokoru, koji vodi projekat, otkrio je da veštačke, mehaničke ptice nisu dale rezultate koje je tražio.
"Došli smo na ideju da možemo upotrebiti mrtve ptice i od njih napraviti dronove. Sve je tu... radimo obrnuti inženjering", rekao je Hasanalijan.
Dronovi od prepariranih ptica trenutno se testiraju u namenski napravljenom kavezu na univerzitetu i mogu se koristiti za bolje razumevanje formiranja i obrazaca leta jata. To se može primeniti na avio-industriju, rekao je Hasanalijan.
 
"Ako naučimo kako ove ptice upravljaju energijom između sebe, u budućnosti to možemo primeniti u avio-industriji kako bismo uštedeli više energije i goriva", rekao je.
 
Naučnik Brenden Herkenhof s Nju Meksiko teka fokusira svoje istraživanje na boju i efikasnost leta. Dok mnogi misle da je boja ptice način privlačenja partnera ili kamuflaže, Herkenhof proučava kako boja utiče na efikasnost leta.
 
"Sproveli smo eksperimente i utvrdili da za naše avione s fiksnim krilima primena određene boje može promeniti efikasnost leta. Verujemo da isto važi i za ptice", rekao je. 
 
Prototipovi preparirane ptice lete najviše 20 minuta, pa je sledeća faza pronaći način da lete duže i sprovesti testove u divljini među živim pticama, rekao je Hasanalijan.
 

Teme

DRON

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija