U najvećoj meri u pitanju su jeftini Android telefoni, a među uređajima koji iz proizvodnje u sebi nose "firmver" (firmware) nalaze se i televizori, pametni satovi i drugi uređaji.
Iz analitičke kompanije poručuju da je proizvodnja ovakvih uređaja u najvećoj meri prepuštena OEM-ima (originalni proizvođač opreme), što osobama u proizvodnom procesu omogućava da zaraze proizvode zlonamernim kodom pre isporuke.
Ovo ubacivanje malvera počelo kada je cena firmvera mobilnih telefona pala. Konkurencija između distributera firmvera postala je toliko velika da na kraju provajderi nisu mogli da naplate svoj proizvod.
Putem telemetrijskih podataka istraživači su procenili da se milioni zaraženih uređaja nalaze širom sveta, ali da ih je najviše u jugoistočnoj Aziji i istočnoj Evropi. Prema statističkim podacima koje su sami kriminalci prijavili, njih je oko 8,9 miliona, kažu iz kompanije "Trend Micro".
Tim istraživača je potvrdio da je zlonamerni softver pronađen u telefonima najmanje 10 dobavljača, ali da je verovatno bilo još oko 40 pogođenih.
Za one koji žele da izbegnu zaražene mobilne telefone, mogli bi na neki način da se zaštite tako što će se držati visoke klase. Odnosno, loš firmver naći ćete na jeftinijim Android uređajima, pa je preporuka korisnicima da se drže većih brendova, kao što su Samsung ili Google, koji su prema rečima istraživača "relativno dobro vodili računa o bezbednosti svog lanca snabdevanja".
Mada ni to nije nužno i garancija sigurnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Dragan
Zemlja čudesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar