Mapirano dva miliona udaljenih galaksija

Naučnici su prvi put zabeležili dva miliona udaljenih galaksija, kvazara i zvezda, u sklopu inicijative stvaranja detaljne trodimenzionalne karte svemira.
Mapirano dva miliona udaljenih galaksija
Foto: Pixabay
Studija, koja se koristi robotikom u pravljenju hiljada fotografija noćnog neba, dodatno će poboljšati naše shvatanje svemira i naše galaksije - Mlečnog puta.
Naučnici sa britanskog unvierziteta Duram i međunarodni tim akademika proučavaju ekstragalaktička tela i kako se njihovo telo razlaže na različite talasne dužine boja koje otkrivaju brzinu kojom se svemir širi, kao i fizičke karakteristike galaksija i kvazara.
Objavljen je prvi krug podataka Spektroskopskog instrumenta tamne energije (DESI). Sastavljen od 80 terabajta, on sadrži više od 3.500 snimaka noćnog neba u periodu od šest meseci. Ti podaci su prvi korak ka mapiranju više od 40 miliona galaksija, kvazara i zvezda.
 
Profesor Karlos Frenk s Durama, član međunarodnog odbora DESI-ja, rekao je da je to najambiciozniji poduhvat dosad kako bi se pronašli odgovori na neka od najtemeljnijih pitanja u nauci - od čega je sastavljen naš univerzum, kako je on postao to što jeste i šta donosi budućnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.