Počinje istraživanje mračnog dela univerzuma: Danas poleće sonda Euklid

Evropski svemirski teleskop Euklid danas poleće sa Floride ka svemiru gde će istraživati dve velike misterije univerzuma - tamnu materiju i tamnu energiju.
Počinje istraživanje mračnog dela univerzuma: Danas poleće sonda Euklid
Foto: Pixabay
Ta dva elementa, teorijska i nevidljiva, čine 95 odsto univerzuma, ali se gotovo ništa ne zna o njihovoj tačnoj prirodi.
Sonda poleće danas u 15.11 po srednjeevropskom vremenu iz baze Kejp Kanaverala u američkoj saveznoj državi Floridi, i to na raketi Falkon 9 (Falcon) kompanije SpejsEks.
Veruje se da tamna materija objašnjava zašto se, između ostalog, galaksije ne raspršuju u rojeve zvezda. Što se tiče tamne energije, njeno postojanje je neophodno da bi se objasnilo ubrzanje širenja univerzuma.
 
U pokušaju da skine veo sa tih misterija, misija Evropske svemirske agencije (ESA) će izraditi trodimenzionalnu mapu univerzuma, koja obuhvata dve milijarde galaksija, ali je čoveku vidljiva samo jedna trećina.
 
Treća dimenzija mape biće vreme. Euklid će zaroniti u daleku prošlost univerzuma, nastalog pre 13,8 milijardi godina.
 
Svemirski brod težine dve tone, visok 4,7 metara i širok 3,5 metara, u martu je, prvi put predstavljen novinarima, u čistoj, sterilnoj prostoriji grupe Tales Alenija Spejs (Thales Alenia Space), u Kanu.
 
Euklid će se nalaziti blizu svemirskog teleskopa Džejms Veb (James Webb), 1,5 miliona kilometara od Zemlje, garantujući mu trajnu izloženost suncu sa solarnim panelima.
Njegove prve slike očekuju se u oktobru, ali će biti potrebno mnogo duže za bilo kakva otkrića, posle analize brda podataka koje će dostaviti Euklid.
 
Misija, vredna 1,5 milijardi evra, trebalo bi da traje do 2029. godine, a možda i više ukoliko se neočekivano sazna nešto više o univerzumu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.