Grad veličine teniskih loptica padao je u više mesta u Srbiji, a u nevremenu pre desetak dana opustošio je velike delove Vojvodine.
I dok smo navikli na izgled grada, ovaj "oblikovani" probudio je teoretičare zavere.
Ne, nije u pitanju nikakvo upravljanje klimom, HAARP ili slične teorije koje olako oslobađaju čoveka od odgovornosti za klimatske promene.
Postoji naučno objašnjenje za ovakav neobičan izgled grada, a bazira se na njegovoj strukturi.
Svaki grad ima početni oblik loptice manjih dimenzija, oko centimetar. Kad su uslovi vlažni, grad se deformira i razdvaja - naročito ako je struktura porozna, sklona deformiranju, objasnili su stručnjaci sa Univerziteta "Monash" za ABC News.
Grad raste kako se nevreme razvija, a formiraju se "okrajci" poroznog leda i međuprostori koje ispunjava voda. Ta voda se ubrzo smrzava, formirajući proziran led. Tako nastaje i grad ovog neobičnog oblika - osnovna struktura je okrugla, u sredini, a "ogranci" leda su deformirane strukture koje su iz tečnog stanja prešle u led.
Ovakav grad tipičan je za superćelijske oluje, u kojima imamo različitu vlažnost vazduha tokom celog trajanja nevremena. Meteorologija zna za ovakve pojave već decenijama i detaljno su izučavane u naučnim radovima još iz prošlog veka.
To znači da grad u obliku čena belog luka ili karfiola nije nova pojava jer to nisu ni superćelijske oluje. Naše područje nema toliko iskustva sa ovim razarajućim olujama i stoga nemamo ogromno iskustvo sa gradom koje ima neobičan oblik, ali ima vrlo jasnu putanju nastajanja.
Komentari 3
Steva
23.07.2023 • 18:32
valjda je trebalo da pada u obliku sladoleda ili makar u kockicama...
Jeste,i ako bude u kockama vlada srbije donosi odluku da svojim građanima podeli po bocu viskija,jer ipak mi živimo u zlatnom dobu.
gradjaninX
Alen NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar