Hakeri dobijaju 50.000 dolara ako preuzmu kontrolu nad satelitom SAD

Hakeri u pustinji u jugozapadnom regionu SAD poslali su u petak salvu sajber napada na satelit američke vlade - i to je upravo ono što je Pentagon želeo da se desi.
Hakeri dobijaju 50.000 dolara ako preuzmu kontrolu nad satelitom SAD
Foto: Pixabay
Američka vlada nada se da će im ovaj napor, prvi pokušaj da hakeri preuzmu kontrolu nad satelitom koji kruži u orbiti, pomoći da izgrade sigurnije svemirske sisteme i identifikuju bezbednosne nedostatke koje bi Kina ili drugi protivnici mogli da iskoriste, piše Politico, prenosi N1.
Pet timova hakera takmiči se na konferenciji o sajber bezbednosti DEF CON u Las Vegasu, pokušavajući da preuzmu kontrolu nad satelitom Space Force Moonlighter, koji se trenutno okreće u orbiti Zemlje.
Pored pokušaja da se infiltriraju i naprave vezu za prenos podataka sa satelitom, hakeri takođe pokušavaju da zadrže neprijateljske timove podalje od sopstvenog sistema.
 
Satelit se kreće oko Zemlje brzinom od oko pet milja u sekundi, reklo je novinarima u petak osoblje Vazduhoplovnih i svemirskih snaga.
 
Tim koji bude najuspešniji dobiće 50.000 dolara.
 
Prve poene je u petak osvojio tim "Poljska može u svemir". 
 
Iako ovaj događaj deluje zabavan, on je odgovor na rastuću zabrinutost Amerike da će njeni neprijatelji uspeti da hakuju njene sisteme odbrane.
 
Kina razvija sisteme da "odbije, eksploatiše i otme" neprijateljske satelite, navedeno je u jednom od poverljivih obaveštajnih izveštaja koji su ovog proleća procurili i koje je objavio Fajnenšel tajms.
Rusija takođe usavršava svoje sposobnosti za hakovanje satelita u Ukrajini. Neposredno nakon što je Kremlj započeo invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, infiltrirao se u satelitsku mrežu američke telekomunikacione kompanije Viasat.
 
Hakerima je trebalo oko 45 minuta da ubace malver koji je izbacio do 45.000 modema van mreže, prema analizi Viasata i rukovodstva NSA, rečeno je na ovonedeljnoj konferenciji o sajber bezbednosti u Vegasu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija