Radnici koji su moderirali Fejsbuk sadržaj istraumirani - gledali i odsecanje glava, samoubistva...

Jedna filma iz Kenije, koja moderira objave korisnika Fejsbuka sa područja istočne Afrike, saopštila je da se kaje što je prihvatila taj posao za kompaniju Meta.
Radnici koji su moderirali Fejsbuk sadržaj istraumirani - gledali i odsecanje glava, samoubistva...
Foto: Pixabay
Razlog su tužbe bivših zaposlenih istraumiranih zbog ekstremno nasilne prirode objava kojima su bili izloženi dok su ih uređivali, piše BBC.
Istraumirani moderatori su se, kako kažu, suočavali sa snimcima odsecanja glava, samoubistava i drugog ekstremnog materijala. Samin centar za moderiranje u kojem su radili postoji od 2019. godine.
Bivši zaposleni u kompaniji Sama - firmi sa sedištem u Keniji, rekli su da su bili traumatizovani ekstremnim sadržajem objava korisnika, koje su morali da moderiraju, pa su pokrenuli sporove i protiv Same i protiv Mete pred tamošnjim sudovima.
 
Izvršna direktorka Same Vendi Gonzales rekla je da ta firma više neće preuzimati posao koji uključuje moderiranje sadržaja da ne bi bio štetan.
 
Bivši moderator Danijel Motaung je nedavno rekao za BBC da je prvi ekstremni video sa kojim je imao dodira na poslu bio "prenos nečijeg obezglavljivanja". Motaung je tužio i Samu i Metu kao vlasnika društvene mreže Fejsbuk.
 
Meta kaže da od svih kompanija sa kojima radi zahteva pružanje podrške 24 sata dnevno, a Sama tvrdi da su njeni sertifikovani "velnes savetnici" uvek bili na raspolaganju moderatorima.
 
Vendi Gonzales je za BBC rekla da je posao moderiranja za Metu - koji nikada nije činio više od četiri odsto ukupnog poslovanja firme - bio ugovor kakav Sama više neće prihvatati, i da će ovaj sa Metom biti okončan u januaru.
 
Gonzales kaže da su "lekcije naučene" i da firma sada ima politiku da ne preuzima posao koji uključuje moderisanje štetnih sadržaja.
Kompanija je takođe saopštila neće raditi poslove u vezi sa veštačkom inteligencijom (AI) "koji podržavaju oružje za masovno uništenje ili policijski nadzor".
 
Gonzales je odbila da odgovori da li veruje u tvrdnje zaposlenih koji su tužili Samu, da im je naudilo gledanje eksplicitnih materijala u objavama korisnika Fejsbuka.
 
Upitana da li smatra da moderatorski rad uopšte može biti štetan, rekla je da je to "nova oblast kojoj su apsolutno potrebna proučavanja i resursi".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • miso

    18.08.2023 05:17
    Mislim da je to jednostavno
    Da, toliko o društvenim mrežama i njihom neukidanju.
    Ali oni znaju da moraju da zadovolje pretplatnike 'svih' sklonosti i 'potreba' i izbegavaju da to u startu cenzurišu ili algoritmom koji bi bio u opisu ili za koji bi bilo odloženo prikazivanje blokiraju.
  • /

    17.08.2023 08:34
    /
    kako onda niko ne moderira domace/ da ne navedem ime grupacije koja se lako ljuti kada je spomenes a ona je direktni inicijator/ oglase govora mrznje i poziva na nasilja.
  • М.

    17.08.2023 08:25
    Реци "не" друштвеним мрежама! Цензура нама треба...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.