Više od 100.000 umetničkih dela putuje na Mesec
Druga lunarna misija sa posadom Apolo 12 je 1969. na Mesec odnela tajni "paketić" zakačen za jednu od nogu njenog lendera.
Foto: Pixabay
Bila je to keramička pločica ne veća od nokta na palcu sa šest ugraviranih umetničkih radova. "Mesečev muzej", kako su je nazvali, postala je prvo umetničko delo na Zemljinom jedinom prirodnom satelitu.
Dve godine kasnije pridružila joj se i prva skulptura nazvana "Pali astronaut" koju je odnela posada Apollo 15 misije. Ona je postavljena u čast onih koji su izgubili živote pokušavajući da dosegnu Mesec.
Sada Semjuel Peralta, kanadski fizičar, umetnik i preduzetnik namerava da značajno proširi mesečevu umetničku kolekciju slanjem više desetina hiljada umetničkih dela iz gotovo svih zemalja sveta.
Skup dela, nazvan "Lunarni kodeks", biće lansiran u tri navrata tokom narednih godinu i po dana.
"Ako su NASA, evropske i azijske zemlje ozbiljne, kada je reč o planovima za izgradnju kolonije na Mesecu, ovo će biti početak umetnosti i kulture za tu koloniju", rekao je Peralta za CNN.
U početku, on je samo želeo da pošalje svoje radove u svemir.
"Pesnik sam još od detinjstva. Nakon što sam radio u visokotehnološkoj i energetskoj industriji, zainteresovao sam se za spekulativnu fikciju", objasnio je umetnik.
Pandemija ga je inspirisala da proširi selekciju na ceo svet.
"Umetnici nisu mogli da izlažu radove u galerijama, muzičari nisu mogli da nastupaju u koncertnim dvoranama. U umetničkoj zajednici zavladao je osećaj opšte malaksalosti. Kontaktirao sam ljude koje sam poznavao, vlasnike galerija, kolekcionare, antropologe i od tada je to organski izniklo", rekao je Peralta.
U međuvremenu, rezervisao je mesto na tri lunarne misije kod prevoznika SpaceX i United Launch Alliance.
"Ove kompanije ne šalju samo NASA-in materijal, imaju i dodatni prostor. Otvorili su ga za druge kompanije, korporacije, naučne institucije, univerzitete, ali i privatna lica. Kada sam to saznao, pomislio sam - pa mogu nešto da pošaljem na Mesec", priseća se pisac.
Primarni ciljevi ovih misija su da isporuče lunarne lendere, koje su izgradile privatne američke kompanije s ciljem da obave niz naučnih eksperimenata i pribave podatke o Mesecu i njegovim svojstvima. Prva od njih trebalo bi da bude lansirana krajem godine. Dve će sleteti na južni pol Meseca, a jedna u Zalivu Viskositatis.
Savremena vremenska kapsula
Od tri kolekcije koje sačinjavaju "Lunarni kodeks" dve su već kompletirane, dok je jedna otvorena za dopunjavanje, budući da raketa neće biti lansirana do novembra 2024.
Zasad, Peralta je uključio više od 30.000 umetnika iz 157 zemalja.
"Svako od njih ima barem jedno delo, ali jedan umetnik ili pisac, mogu da imaju na desetine dela. To znači da je uključeno i više od 100.000 umetničkih dela. Mnogo je realizma. Imamo fotografije, printove na drvetu, litografije, ulje, akril, mozaik, skulpturu - praktično sve vrste likovne umetnosti u svim tehnikama. Tu su i cele knjige, kratke priče i pesme. Ogromno je", rekao je entuzijasta koji će sam finansirati slanje "Kodeksa" na Mesec.
Kolekcija će biti skladištena na minijaturnom nosaču veličine novčića poznatom kao "NanoFiche".
Nova svemirska trka
Jedna od raketa nosiće sličan projekat, poznat kao "Mesečeva arka", dvadeset centimetara visok "muzej" o čovečanstvu, koji su dizajnirali stručnjaci Univerziteta "Karnegi Melon".
Još jedna inicijativa, umetničko delo poznato kao "Mesečeva galerija" trebalo bi da dobije trajni muzej na Mesecu sastavljen od stotinu artefakata, skulptura, slika, pa čak i organskog materijala, poput semenki i sve to na samo 12,7 centimetara prostora.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
VIDEO: Lansiran šesti probni let Starship-a, bili prisutni i Mask i Tramp
20.11.2024.•
0
Kompanija SpaceX američkog milijardera Ilona Maska lansirala je šesti probni let svemirskog broda Starship iz Teksasa.
Nova internet pretnja: Virus krade lične podatke iz inboxa Gmaila
19.11.2024.•
0
Korisnici servisa "Gmail" pozivaju se na oprez zbog novih napada virusa "Rhadamanthys Stealer" koji stručnjaci za sajber bezbednost nazivaju velikom pretnjom za lične podatke korisnika.
Vrhovno versko telo Pakistana zabranilo korišćenje VPN mreža zbog pornića i terorizma
18.11.2024.•
4
Veće islamske ideologije kao najviše savetodavno telo za verska pitanja u Pakistanu proglasilo je upotrebu virtuelnih privatnih mreža zabranjenim jer su protiv šerijata i nacionalne sigurnosti zemlje
Sprečen pokušaj prevare upotrebom veštačke inteligencije, FBI izdao međunarodno upozorenje
17.11.2024.•
0
Grčka uprava za borbu protiv pranja novca osujetila je pokušaj prevare korišćenjem veštačke inteligencije (AI) vredan 4,5 miliona evra usmeren na američku kliniku.
Novi program Open AI će moći da obavlja zadatke na računaru bez korisnika
17.11.2024.•
1
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI planira da u januaru sledeće godine predstavi novi proizvod nazvan Operator.
YouTube testira novu funkciju: Remiksovanje pesama uz pomoć veštačke inteligencije
14.11.2024.•
0
Američka platforma Jutjub testira funkciju koja će omogućiti korisnicima da remiksuju pesme uz pomoć veštačke inteligencije, prenosi portal Teh kranč.
Bengalska mačka i Australija: Ako ukucate ovo u Google verovatno ćete biti hakovani
13.11.2024.•
0
Kompanija za bezbezdnost na internetu "Sofos" upozorila je korisnike interneta na šest naizgled nekontroverznih reči koje bi mogle da ih skupo koštaju, među njima je i reč mačka.
LG predstavio ekran koji se rasteže i uvrće bez gubitka kvaliteta
13.11.2024.•
2
Kompanija LG Display je razvila ekran za koji tvrdi da je prvi koji može da se rastegne za dodatnih 50 odsto.
Direktor Evropske svemirske agencije: Evropa bi trebalo da se takmiči sa SAD u svemiru
13.11.2024.•
1
Evropa bi trebalo da bude u poziciji da se takmiči sa SAD u svemiru, izjavio je generalni direktor Evropske svemirske agencije (ESA) Jozef Ašbaher.
Mladi iz Generacije Z najčešće preuzimaju aplikacije Temu, Tiktok i Threads
12.11.2024.•
1
Amerikanci iz takozvane Generacije Z stari od 18 do 24 godine su u prvih 10 meseci ove godine najviše preuzimali aplikacije Temu, Tiktok i Threads, pokazalo je istraživanje agencije Appfigures.
VIDEO: Veštačka inteligencija u Bazilici Svetog Petra otkrila strukturalne slabosti nevidljive okom
12.11.2024.•
1
Veštačka inteligencija (AI) sada je prvi put uspela da identifikuje strukturalne slabosti nevidljive golim okom u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu.
Neko je pomerio najstariji britanski satelit: Ne zna se ko i zašto
12.11.2024.•
0
Neko je pomerio najstariji britanski satelit, a čini se da nema tragova ko je to učinio i zbog čega, piše BBC.
Stručnjaci proveravaju da li bi ogroman asteroid mogao da pogodi Zemlju 2029. godine
10.11.2024.•
1
Postoji mali, ali krajnje zanemaren rizik da bi takozvani "bog haosa", asteroid Apofis mogao da udari našu planetu, i to skorije nego što je očekivano.
Prvi put mozak pacova povezan sa veštačkom inteligencijom: Može da odgovori na bilo koje pitanje
10.11.2024.•
3
Ruski naučnici su prvi na svetu povezali mozak pacova sa veštačkom inteligencijom (AI), koja mu pomaže da daje tačne odgovore na razna pitanja.
VIDEO: Japanci u svemir poslali prvi drveni satelit
06.11.2024.•
0
Prvi drveni satelit na svetu LignoSat, koji su kreirali japanski istraživači, lansiran je u svemir, kako bi se testiralo korišćenje drveta u svemiru.
VIDEO Ruska svemirska agencija postavila 55 satelita u orbitu, uključujući i dva iranska
05.11.2024.•
0
Roskosmos je saopštio da je sinoć u orbitu postavio 55 satelita, uključujući dva u vlasništvu privatne iranske kompanije, jedan rusko-kineski i jedan u saradnji sa Zimbabveom.
Prva veštački izazvana kiša meteora ide ka Zemlji
05.11.2024.•
0
Prva veštačka kiša meteora, sačinjena od fragmenata asteroida, koji je ciljano gađan u DART misiji, krenula je ka Zemlji.
VIDEO: Troje kineskih astronauta se vratilo na Zemlju nakon šest meseci u svemiru
04.11.2024.•
0
Troje kineskih kosmonauta su se danas vratila na Zemlju nakon što su proveli šest meseci na svemirskoj stanici Tiangogng.
Prevaranti preotmu Fejsbuk profil, pa koriste rođake i prijatelje žrtve da dođu do para
03.11.2024.•
0
Često se kaže da, ako vam se nešto na internetu čini predobro da bi bilo istinito, verovatno je prevara ili laž.
Koridori sa pokretnim trakama za transport: Kako Japan planira da reši manjak vozača kamiona
02.11.2024.•
1
Japan planira da izgradi koridor za automatizovani transport tereta između Tokija i Osake, koji je vlada nazvala "put pokretne trake", kako bi se nadoknadio manjak vozača kamiona.
NASA ponovo u kontaktu sa sondom Vojadžer 1 lansiranom pre skoro pola veka
02.11.2024.•
1
Svemirska letelica Vojadžer 1, lansirana pre 47 godina, ponovo je u kontaktu sa centrom za komunikacije NASA-e.
Komentari 1
Stevan Macuzic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar