Nekoliko dana nakon ruskog pokušaja: Indijska letelica će pokušati da sleti na južni pol Meseca

Indijska svemirska letelica Čandrijan 3 trebalo bi danas na južni pol Meseca da spusti svoju sondu Vikram, nešto posle 14 sati po našem vremenu.
Nekoliko dana nakon ruskog pokušaja: Indijska letelica će pokušati da sleti na južni pol Meseca
Foto: Beta/AP
To bi bilo prvi put da neka letelica sleti na tu lokaciju.
Prethodni pokušaj indijskog svemirskog programa da pošalje letelicu na Mesec propao je 2019, a misija Čandrijan 3 dolazi svega nekoliko dana nakon što se ruska letelica, prva u poslednjih skoro 50 godina koja je imala istu misiju, srušila na površinu Meseca, prenosi Gardijan.
Bivši načelnik indijskog svemirskog programa Kailasavadivu Sivan istakao je da postoje naznake koje ukazuju da će sletanje na Mesec biti uspešno.
 
On je istakao da je Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) izvršila korekcije nakon neuspeha pre četiri godine, kada su naučnici izgubili kontakt sa lunarnim modulom nekoliko trenutaka pre njegovog planiranog sletanja.
 
Sonda, odnosno lender Vikram, što na sanskritu znači "hrabrost", odvojio se od pogonskog modula prošle nedelje i od tada je, nakon što je ušao u lunarnu orbitu, poslao fotografije površine Meseca.
 
 
Indija je 2014. godine postala prva azijska zemlja koja je postavila satelit u orbitu oko Marsa i trebalo bi da lansira misiju sa posadom u Zemljinu orbitu u narednih nekoliko godina, počevši od probnih letova bez posade 2024.
 
Samo Rusija, SAD i Kina su prethodno postigle kontrolisano sletanje na površinu Meseca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.