Indijski rover sa južnog pola Meseca poslao prve podatke: Temperatura je 70 stepeni

Indijski lunarni rover "Pragjan", koji je na Mesec dopremila letelica u okviru misije "Čandrajan-3", poslao je na Zemlju prve naučne podatke koji menjaju ideje o Mesečevom južnom polu.
Indijski rover sa južnog pola Meseca poslao prve podatke: Temperatura je 70 stepeni
Foto: Beta/AP
Naime, rover je izmerio temperaturu od 70 stepeni Celzijusa, saopštila je Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO).
Do sada je vladalo mišljenje da je u pitanju 20 do 30 stepeni, a kako je ISRO naveo na platformi Tviter, meri se temperatura gornjeg sloja tla Meseca oko južnog pola da bi se razumelo termičko ponašanje površine satelita.
Dodaje se da je rover opremljen temperaturnom sondom sa mehanizmom koji može da meri temperaturu tla Meseca do dubine od 10 centimetara. Zvaničnik ISRO-a Bi Darukeš rekao je da su rezultati bili iznenađenje za stručnjake, preneo je Tas. 
 
Rover će prikupljati podatke najmanje 14 dana.
 
Prema rečima indijskih naučnika, u oblasti južnog pola Meseca pronađeni su delovi stena, što može da pomogne u proučavanju formiranja Meseca. Pored toga, ekspedicija bi trebalo da nastavi indijsku misiju "Čandrajan-1" u potrazi za vodom na Mesecu. 
 
Dobijeni podaci sugerišu da je u pojedinim kraterima prisutna smrznuta voda. Ukoliko se pronađe led, naučnici će imati jedinstvenu priliku da analiziraju i razumeju istoriju vode u Sunčevom sistemu.
 
Indijska svemirska letelica sletela je prošle srede u blizini južnog pola Meseca. Indija je postala četvrta zemlja na svetu koja je uspešno sletela na Mesec - posle SSSR, SAD i Kine. 
 
Indija je prva zemlja čija je svemirska letelica meko sletela na južni pol Meseca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ssss

    30.08.2023 07:16
    sramota je kako nam dobro ide
    Nisam gledao Pink i Hapy televiziju,jeli Vučko najavio gradnju kosmodroma ovih dana ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.