Indija je prošle nedelje postala prva zemlja kojoj je pošlo za rukom da spusti letelicu u blizini uglavnom neistraženog južnog pola i četvrta zemlja koja je uopšte sletela na Mesec.
"Instrument za spektroskopiju laserski indukovanom plazmom (LIBS) na roveru Čandrajan-3 je proveo prva in situ (na nepromenjenom položaju) merenja hemijskog sastava lunarne površine blizu južnog pola ikad", stoji u saopštenju Indijske svemirske istraživačke organizacije (ISRO).
"Ova in situ merenja potvrđuju prisustvo sumpora u području, nešto što nije bilo moguće instrumentima u orbiterima", ističe se u saopštenju.
Spektrografska analiza je takođe potvrdila prisutnost aluminijuma, kalcijuma, gvožđa, hroma i titanijuma na Mesečevoj površini, dodao je ISRO, a dodatna merenja pokazuju prisustvo mangana, silicijuma i kiseonika.
Rover Pragjan, što na sanskritu znači mudrost, ima šest točkova i solarno napajanje, a tokom dve nedelje će se polako kretati južnim polom i slati slike i podatke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar