Izložili su proces u deset koraka kako planiraju ovo da izvedu.
Prvi korak je pronaći dobro očuvane uzorke mamuta. Ovaj korak je jednostavan jer mamuti su boravili u hladnijim područjima tako da su, kada su umrli, led i mraz sačuvali lešine nekih jedinki u izvrsnom stanju. Zapravo, neki primerci su toliko dobro očuvani da su naučnici uspeli da prikupe uzorke dlake, kože, kljova, mesa.
Nakon drugog koraka, sekvenciranja genoma mamuta, treći korak je sekvenciranje genoma azijskog slona. "Colossal" primećuje sličnost između ovih životinja, njih dve dele 99,6 odsto svog genetskog sklopa.
Četvrti korak je identifikovati važne gene koji omogućuju mamutu da napreduje u hladnim okruženjima. Peti korak je zamena sekvenci DNK slona u ćelijama slona odgovarajućim sekvencama DNK mamuta.
Šesti korak je uređivanje relevantnih gena s prethodno identifikovanim genima za otpornost na hladnoću kako bi se stvorila rasa slonova prilagođena hladnim klimatskim uslovima.
Sedmi korak je testiranje ćelija kako bi se osiguralo da pokazuju projektovana svojstva pomoću tehnologije matičnih ćelija. Osmi korak je spajanje jezgra stvorenih ćelija sa jajašcem azijskog slona.
Pretposljednji, deveti korak je usađivanje embriona u surogat azijskog slona i konačno, deseti korak je briga i praćenje surogat majke dok fetus mamuta raste i rađa se.
"Colossal" napominje da se revolucionarni alat za uređivanje genoma koji koriste za uskrsnuće vunenog mamuta zove CRISPR i da nameravaju da ga koriste kako bi zatvorili genetski jaz od 0,4 odsto između mamuta i azijskih slonova.
"Colossal" očekuje da će ponovno uvođenje vunenog mamuta takođe biti dobro za životnu sredinu.
Komentari 1
Djole
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar