Daleka egzoplaneta možda ima tragove života

Ugljen-dioksid i metan otkriveni su u atmosferi egzoplanete K2-18 b - potencijalno nastanjivog sveta više od osam puta većeg od Zemlje.
Ovo revolucionarno otkriće znači da K2-18 b može pripadati jedinstvenoj klasi egzoplaneta poznatih kao "Hycean" planete, koje poseduju atmosferu bogatu vodonikom i površine prekrivene vodom, što ih čini kandidatima za život.
Prvi uvidi NASA-inog teleskopa "Džejms Veb" omogućeni su opservacijama NASA-inog svemirskog teleskopa Habl.
K2-18 b kruži oko hladne patuljaste zvezde zvane K2-18 udaljene oko 120 svetlosnih godina od Zemlje - unutar sazvežđa Lav - i nalazi se unutar nastanjive zone.
 
Ove egzoplanete, veličine između Zemlje i Neptuna, ne nalaze se u našem Sunčevom sistemu, što njihove karakteristike čini predmetom aktivne debate među naučnicima.
 
Ideja da bi K2-18 b mogla biti Hycean egzoplaneta posebno je fascinantna za naučnike, a neki stručnjaci veruju da takve planete mogu ponuditi povoljne uslove za razvoj života.
 
Niku Madhusudan, astronom sa Univerziteta u Kembridžu i vodeći autor studije, rekao je: "Naši nalazi naglašavaju važnost razmatranja različitih životnih sredina u potrazi za životom na drugim mestima. Tradicionalno, potraga za životom na egzoplanetama fokusirana je prvenstveno na manje stenovite planete, ali veći Hyceanski svetovi znatno su pogodniji za posmatranje atmosfere."
 
Obilje metana i ugljen-dioksida, zajedno sa odsustvom amonijaka, sugeriše da K2-18 b ima atmosferu bogatu vodonikom iznad potencijalnog vodenog okeana.
  • Realista

    13.09.2023 08:48
    Artur Klark
    Kako je prvo radio emitovanje bilo 1895. godine, ako ima inteligentnog visoko-tehnološkog života na toj planeti, ostaje nam samo da sačekamo do 2140. godine da dobijemo odgovor... sitnica.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija