Trojici naučnika Nobelova nagrada za hemiju za otkriće i sintezu kvantnih tačaka

Nobelova nagrada za hemiju dodeljena je Mungiju Bavendiju, Luisu E. Brusu i Alekseju Ekimovu za otkriće i razvoj kvantne tačke.
Kako se navodi u objavi Nobelovog komiteta na X-u, nagrađeni su zbog otkrića i razvoja kvantnih tačaka, nanočestica koje su toliko male da im veličina određuje karakteristike.
"Ove čestice imaju jedinstvene karakteristike i svoju svetlost šire od televizijskih ekrana, pa sve do LED lampi. One katalizuju hemijske reakcije i njihova jasna svetlost može da osvetli hirurzima tkivo tumora", istaknuto je.
Mungi Bavendi je francuski hemičar i tuniskog porekla, profesor na MIT - Tehnološkom institutu u Masačusetsu. Luis E. Brus je američki profesor hemije na Univerzitetu Kolumbija, a Aleksej Ekimov je ruski fizičar.
 
 
Podsetimo, prošle godine su Nobela za hemiju dobili Kerolin Bertozi, Morten Meldal i K. Beri Šarples, za razvoj klik hemije i bioortogonalne hemije.
 
Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu ove godine su dobili američki naučnik Dru Vajsman i mađarska biohemičarka Katalin Kariko, za svoj doprinos razvoju mRNA vakcine protiv kovida-19.
 
U oblasti fizike nagrada je dodeljena trima naučnicima - Pjeru Agostiniju, Ferencu Krausu i En Lier. Oni su nagradu dobili za "eksperimentalne metode koje generišu atosekundne impulse svetlosti za proučavanje dinamike elektrona u materiji".
 
Dobitnik Nobelove nagrade za književnost  biće objavljen u četvrtak, 5. oktobra, za mir dan kasnije, dok će laureat nagrade za ekonomiju biti poznat 9. oktobra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Tiktok prestao sa radom u SAD

Tiktok je prestao da radi u SAD i nestao je iz prodavnica aplikacija Apple i Google uoči zakona koji stupa na snagu danas i zahteva gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.