Zabeležena nova slika zvezde u procesu nastajanja

Svemirski teleskop "Džejms Veb" zabeležio je novu sliku zvezde u procesu formiranja, pružajući uvid u rođenje našeg Sunca pre 4,6 milijardi godina, prenosi BBC.
Na snimcima objekta pod nazivom HH212 u sazvežđu Orion prikazane su ružičasto-crvene mlaznice koje izbijaju u suprotnim smerovima iz gustog diska gasa i prašine, gde je protozvezda skrivena.
Prema centru ovog objekta pojavljuje se zvezda koja verovatno nije stara više od 50.000 godina.
Prizor bi izgledao gotovo isto kao kada je naše Sunce bilo slične starosti, navodi BBC.
 
Naučnici veruju da to izlivanje gasa igra ključnu ulogu u regulisanju rađanja zvezde.
 
Za razliku od prethodnih snimaka, infracrvena kamera teleskopa "Džejms Veb" snimila je oštriji, detaljniji pogled na HH212, omogućavajući naučnicima da posmatraju promene u strukturama mlaza tokom vremena.
 
Proučavanjem ovih promena i merenjem brzine kretanja različitih elemenata, astronomi mogu steci dublje razumevanje procesa koji pokreću formiranje zvezda, navodi BBC.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.