Ogromna raketa Staršip lansirana na drugi probni let

Nova džinovska raketa kompanije Spejs X poletla je iz baze u Boka Čiki, na jugu američke države Teksas na drugi probni let, sedam meseci pošto je prvi završen eksplozijom, a problema je bilo i danas.
Raketa "Staršip" visoka 121 metar je poletela iznad Meksičkog zaliva, a cilj je bio da se svemirska letelica odvoji od potiskivača i ode u svemir.
 
Modul na vrhu rakete se uspešno odvojio od potisnog dela "Super Heavy" koji je eksplodirao posle razdvajanja, a trebalo je da se sam spusti na zemlju, javlja AFP.
 
Gornji deo, Brod, nastavio je dalje, ali je ubrzo "Staršipov" kompjuter uništio letelicu, navodi BBC.
 
Razlog je taj što je letelica razvila brzinu koja bi je odnela iznad Afrike. Kompjuter je bio programiran tako da, ako nešto krene po zlu, uništi letelicu tako da krhotine padnu u Atlantski okean, a ne na kopno.
 
Vlasnik Spejs X Ilon Mask čestitao je timu nakon današnjeg lansiranja.
Cilj kompanije Spejs X američkog milijardera Ilona Maska je da letelica dostigne visinu od 240 kilometara, taman dovoljno da napravi gotovo pun krug oko planete pre no što se sat i po od poletanja kontrolisano vrati.
 
Staršip je najveća i najmoćnija raketa ikad napravljena.
 
Let njene prve verzije u aprilu je trajao četiri minuta kada je eksplodirala i krhotine su se rasule u Meksičkom zalivu. Od tada je kompanja Spejs X napravila desetine poboljšanja potiska s 33 motora, kao i lansirne rampe.
 
Današnji drugi let pažljivo prati američka svemirska agencija NASA koja računa na tu letelicu za svoje misije za ponovni odlazak posade na Mesec.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija