"Penzionisanje" Međunarodne svemirske stanice će koštati milijardu dolara

Povlačenje Međunarodne svemirske stanice (ISS) iz službe mogao bi biti najveći projekat u istoriji čovečanstva, piše Interesting Engineering.
"Penzionisanje" Međunarodne svemirske stanice će koštati milijardu dolara
Foto: Pixabay
ISS je bio u fazi projektovanja između 1984. i 1993. godine, nakon čega je usledila proizvodnja njegovih segmenata širom SAD-a, Kanade, Japana i Evrope krajem osamdesetih. 
 
Ipak, očekuje se da će svemirska stanica uskoro biti "penzionisana", a to neće biti nimalo jeftino.
U januaru prošle godine je američka svemirska agencija NASA najavila planove za prestanak korišćenja ISS-a i iznela plan tranzicije. Administracija presednika Džozefa Bajdena se posvetila produženju trajanja operacija ISS-a do 2030. godine, ali troškovi će iznositi oko milijardu dolara, posebno zbog cilja izbegavanja zavisnosti od raketa i letelica.
 
Produženje veka ISS-a za cilj ima iskorišćavanje naučnih, edukativnih i tehnoloških benefita stanice, dok se istovremeno olakšava razvoj komercijalnih destinacija i tržišta za uspešnu svemirsku ekonomiju.
Međutim, za okončanje operacija ISS-a ima mnogo razloga, a među njima su starost stanice od gotovo tri decenije i izazovi povezani sa zastarelom infrastrukturom.
 
Potrošenost delova u teškim uslovima svemira stvara poteškoće u održavanju i održivosti, ali su i finansijska razmatranja takođe odigrala ulogu. Održavanje ISS-a nosi značajne operativne troškove koji se povećavaju dok stanica stari, zbog čega ona postaje finansijsko opterećenje.
 
NASA očekuje da će izdvojiti milijardu dolara kako bi se izbeglo oslanjanje na ruska svemirska vozila.
 
"Kraj ISS-a se očekuje početkom sledeće decenije, ali već se pokazuje kao delikatna stvar za vazduhoplovno-svemirski inženjering i međunarodnu diplomatiju", navodi Scientific American.
 
Razmatrana su različita rešenja za eliminaciju stanice, a jedno od onih koja se ističu jeste podizanje ISS-a u orbitu u kojoj će u potpunosti napustiti atmosferu Zemlje. Međutim, napuštanje stanice u "orbitu groblja" bi predstavljalo opasnost za oštećenje satelita.
"Ne želite da je ostavite u orbiti. Iako je lepo smatrati je muzejem, ona će ipak propadati i raspasti se", rekao je astrofizičar Džonatan Mekdauel.
 
NASA-ini stručnjaci smatraju da je najsigurnija metoda zapravo deorbitiranje i rušenje u retko naseljenu regiju Pacifika kako bi se potencijalna šteta svela na minimum. Međutim, i to je težak zadatak jer se ISS kreće velikom brzinom i njena "zemaljska putanja" se konstantno menja dok se planeta okreće.
 
Što duže ISS bude padao kroz atmosferu, to će biti sve veće polje krhotina, a time će se povećati rizik od štete na tlu.
  • Petronije

    03.12.2023 12:40
    Neka je pošalju u Sunce i rešen problem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija