VIDEO: Ovako "zvuči" srce galaksije Mlečni put

Muzika ima moć da nas prenese u drugo vreme i prostor, a dela jedne kompozitorke iz Montrela približavaju nam duboki svemir.
VIDEO: Ovako "zvuči" srce galaksije Mlečni put
Foto: Pixabay
Sofi Kastner je na osnovu podataka koje je o našoj galaksiji Mlečni put prikupila američka Nacionalna svemirska agencija (NASA) napravila kompoziciju "Where Parallel Lines Converge".
 
Umetnica je uz pomoć podataka koje su prikupili teleskopi "Habl", "Čandra" i "Spicer" kreirala tonove na sedam instrumenata, a analizu joj je olakšala naučnica Kimberli Arkand, stručnjakinja za vizuelizaciju.
"Mi smo matematički mapirali slike, a piksele prevodili u zvukove", objasnila je Arkand, inače stručnjak iz "Čandra" opservatorije, za kanadski CBC.
 
Arkand kaže da je na ideju da se podaci dobijeni uz pomoć teleskopa prevedu u zvuk najpre došla njena koleginica Vanda Dijaz, astronomkinja, koja je promenila svoj pristup doživljaju kosmosa, nakon što je izgubila vid.
Ideja je izrasla u "Svemir zvuka" (Universe of Sound) projekat čiji je cilj da se razumevanje svemira učini dostupnijim svim ljudima.
 
 
Jedan od rezultata je "Where Parallel Lines Converge", odnosno zvučno prikazivanje kompozitne slike centra naše galaksije Mlečni put. Komad je triptih i opisuje tri astronomska objekta ili momenta na slici: binarni sistem zvezda, lučno galaktičko vlakno (filament) i supermasivnu crnu rupu Strelac A*.
 
 
Kastner kaže da joj je ovaj projekat pomogao da shvati da njen umetnički rad nije tako daleko od nauke.
 
"Kao ljudi se uvek trudimo da pronađemo smisao u svetu, a jedan od načina na koji to radimo je kroz umetnost. Zašto onda nauka i umetnost ne bi bili povezani", kaže ona.
  • Miša

    17.12.2023 22:24
    Uzbudljivo...
    Potresna muzika a Svemir ćuti...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija