Kiša meteora dostiže vrhunac u noći između 2. i 3. januara - prolazi do 120 zvezda padalica

Kiša meteora Kvadrantid dostići će vrhunac tokom noći između 2. i 3. januara.
Kiša meteora dostiže vrhunac u noći između 2. i 3. januara - prolazi do 120 zvezda padalica
Foto: Pixabay

Astronomi predviđaju da će nebom proći do 120 "zvezda padalica" na sat, saopštila je pres-služba Moskovskog planetarijuma za TASS.

"Prema prognozama Međunarodne meteorske organizacije, do 120 meteora na sat se očekuje u špicu noći, što je 1-2 meteora u minuti uz vedro nebo", precizirali su astronomi.

Kiša meteora će biti aktivna u periodu od 28. decembra do 12. januara, a najbolje se može videti sa severne hemisfere.
 
Radijant meteora, ili oblast porekla, leži ispod ručke Velikog medveda u sazvežđu severne hemisfere Volar.
Najbolje vreme za posmatranje kiše meteora, prema rečima naučnika, je u drugoj polovini noći, kada je radijant na najvišoj tački iznad severoistočnog horizonta.
 
Pik Kvadrantidi traje mnogo kraće u odnosu na druge kiše meteora, svega šest sati, pre nego što njihov intenzitet brzo opadne.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.