Da li će veštačka inteligencija preuzeti posao ili stvoriti nove prilike? Evo šta kažu istraživanja
Masovna implementacija veštačke inteligencije (AI) u razne sfere života izazvala je strepnju kod mnogih zaposlenih da će ih nova tehnološka revolucija zameniti i naterati da se prekvalifikuju.
Foto: Pixabay
Naravno, svima odmah na pamet padaju primeri iz istorije i nije teško zamisliti da će neki postati novi vunovlačari, potkivači ili fenjeraši, ali novo istraživanje Evropske centralne banke (ECB) nudi poprilično drugačiju prognozu, piše Euronews Srbija.
U analizi pod naslovom "Izveštaji da će AI okončati ljudski rad možda su znatno preuveličani" navodi se da bi širenje veštačke inteligencije i srodnih tehnologija moglo da dovede do povećanja broja zaposlenih, ali do smanjenja plata.
Ekonomisti su do ovog zaključka došli na osnovu podataka iz 16 evropskih zemalja uzetih između 2011. i 2019. godine.
"Tokom procvata dubokog učenja (deep learning) 2010-ih, zanimanja koja su potencijalno više izložena tehnologijama baziranim na veštačkoj inteligenciji zapravo su povećala svoj udeo u zaposlenosti u Evropi", navodi se u istraživanju, mada stručnjaci priznaju da nisu sigurni da li će tako ostati u budućnosti.
Udeo zaposlenosti u privrednim sektorima koji su najizloženiji veštačkoj inteligenciji porastao je, prema istraživanju ECB, pri čemu su visokokvalifikovane pozicije, a posebno one koje zauzimaju mlađi radnici, zabeležile najveći rast.
Istraživanje je pokazalo da izloženost veštačkoj inteligenciji duplira šanse za uspeh zaposlenima u najmlađoj trećini populacije.
Međutim, najmanje jedna studija citirana u radu pokazala je da su pojedini poslodavci u tim sektorima izloženim veštačkoj inteligenciji smanjili zapošljavanje za pozicije koje nisu povezane sa AI, kao i ukupan broj zaposlenih.
Uticaj na poslove sa niskim i srednjim kvalifikacijama bio je manje izražen, bez naznaka da softver zamenjuje tradicionalno teške pozicije, iako su ranije studije sugerisale da su mnogi od ovih poslova možda izgubljeni prethodnih godina zbog manje naprednih oblika automatizacije.
Dok dve od tri studije ispitane u radu nisu pokazale značajnu vezu između izloženosti veštačkoj inteligenciji i plata, treća je otkrila "neutralne do blago negativne uticaje" na zarade, otkrivajući da su zanimanja najviše izložena veštačkoj inteligenciji pokazala slabiji rast plata od onih koja su izolovana od AI tehnologije.
Autori priznaju da je stepen poremećaja tržišta rada usled veštačke inteligencije značajno varirao između zemalja, pri čemu je na neke, u radu se ne navodi koje, negativno uticala automatizacija omogućena uz pomoć AI, za razliku od šireg trenda.
"Nepredvidiv razvoj i usvajanje veštačke inteligencije i srodnih tehnologija sugeriše da veći deo njihovog uticaja na zapošljavanje i plate, a samim tim i na rast i jednakost primanja tek treba da se vidi", navode istraživači.
Treba imati u vidu da ECB ima dobar razlog za promociju svetle budućnosti uz veštačku inteligenciju, nakon što je u septembru objavila da će istražiti upotrebu tehnologije u ekonomskom modeliranju i prikupljanju podataka. AI bi navodno trebalo da utiče na sve oblasti, od rutinskih ekonomskih analiza do kritičnih procesa donošenja odluka.
Direktor usluga ECB Mirjiam Mufakir obećala je tada da će "ubrzati" usvajanje AI tehnologije u svim aplikacijama kako bi ECB ostala "moderna i inovativna", istovremeno čuvajući privatnost i druga zakonom garantovana prava svih.
AI već utiče na razna zanimanja, od kamiondžija do programera
Drugačiju prognozu budućnosti ima jedna od najvećih kompanija za zapošljavanje na svetu Indeed.com.
Prema njihovom izveštaju objavljenom 28. novembra gotovo svi poslovi u SAD, od vozača kamiona, preko negovatelja dece, do programera softvera, uključuju veštine koje se mogu obaviti ili barem dopuniti generativnom veštačkom inteligencijom (GenAI), prenosi Glas Amerike. Ipak, ni ovi eksperti ne misle da je veštačka inteligencija spremna da masovno "otima poslove".
GenAI je veštačka inteligencija koja može da generiše visokokvalitetan sadržaj na osnovu ulaznih podataka koji se koriste za njegovu obuku.
"Veštačka inteligencija će verovatno u određenoj meri dotaći svaki deo svakog posla", kaže Kori Štale, ekonomista Indeed.com.
Izveštaj otkriva da se gotovo svaki peti posao (19,7 odsto) poput IT operacija, matematike i informacionog dizajna, suočava sa najvišim stepenom rizika da trpi posledice od razvoja veštačke inteligencije, jer najmanje 80 procenata radnih veština koje te pozicije zahtevaju može razumno dobro obaviti GenAI.
Ipak, sve to ne znači da će takve poslove na kraju preuzeti roboti.
"Važno je prepoznati da, generalno, ove tehnologije ne utiču na celokupna zanimanja. Zapravo je vrlo retko da će se robot pojaviti, sesti na nečije mesto i raditi sve što neko radi na svom poslu", kaže Majkl Čui iz kompanije Globalni institut Mekinski, koji istražuje uticaj tehnologije i inovacija na biznise, ekonomiju i društvo.
Istraživači kompanije Indeed.com analizirali su više od 55 miliona oglasa za posao i otkrili da GenAI može pokriti 50 odsto do skoro 80 odsto veština potrebnih u 45,7 procenata tih oglasa. U 34,6 posto navedenih poslova, GenAI može da obavlja manje od 50 odsto veština.
"Poslovi koji zahtevaju ručni rad ili lični dodir, kao što su medicinska ili veterinarska njega, verovatno su najmanje pogođeni vještačkom inteligencijom", navodi se u izveštaju.
U prošlosti je tehnološki napredak najviše uticao na ručni rad. Međutim, očekuje se da će GenAI imati najveće posledice na takozvane radnike iz oblasti znanja, generalno definisane kao ljudi koji stvaraju znanje ili razmišljanjem zarađuju za život.
Ali, za sada se čini da veštačka inteligencija nije spremna da nekome ukrade posao.
"Postoji vrlo mali broj poslova koje veštačka inteligencija može u potpunosti obavljati. Čak i u poslovima gde ona može pokiti mnoge veštine, još uvek postoje aspekti tih poslova koje veštačka inteligencija ne može da obavi", kaže Štale.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
VIDEO: Mali asteroid osvetlio nebo iznad Sibira
05.12.2024.•
1
Sinoć je asteroid, zvanično nazvan 2024 XA1, ušao u Zemljinu atmosferu i izgoreo iznad Sibira, osvetlivši nebo dramatičnom vatrenom kuglom.
Komentari 1
Okrugli ćošak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar